Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Gd 518/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta z dnia 28 lutego 2014 r., nr [...], 2. przyznaje radcy prawnemu A. M. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wynagrodzenie wraz z należnym podatkiem od towarów i usług w łącznej kwocie 442,80 zł (czterysta czterdzieści dwa złote osiemdziesiąt groszy) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 lutego 2014 r. Wójt Gminy [...] odmówił nakazania J. i S. M., właścicielom nieruchomości stanowiącej działkę nr [...], położonej w obrębie geodezyjnym G., usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody powstałych na ich gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich.

Decyzja została wydana na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r., poz. 145 ze zm.).

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że postępowanie w sprawie zostało wszczęte w dniu 18 stycznia 2011 r. Decyzją z dnia 4 kwietnia 2011 r. organ nakazał J. i S. M. przywrócenie właściwych stosunków wodnych na działce nr [...] lub wykonanie na tej działce urządzeń zapobiegających szkodom. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 10 czerwca 2011 r. uchyliło tę decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi i instancji.

W toku ponownego rozpatrywania sprawy organ przeprowadził w dniu 7 października 2011 r. oględziny, podczas których stwierdzono, że na działce nr [...] znajduje się wykończony dom mieszkalny, niezabudowana nieruchomość została częściowo utwardzona kostką a częściowo wyspana żwirem, ponadto stwierdzono wykonanie studni chłonnej i brak drenażu. Organ zlecił również geologowi zbadanie warunków hydrogeologicznych w celu określenia możliwości wykonania studni chłonnych na działkach położonych przy ul. M. w G.. Przeprowadzone badania wykazały, że na terenie, na którym zlokalizowana jest działka nr [...], nie ma możliwości wykonania studni chłonnych. W kolejnej opinii, sporządzonej na zlecenie organu w styczniu 2013 r., geolog J. A. W. wskazał, że w celu uporządkowania gospodarki wodnej - odprowadzenia wód opadowych w tym rejonie G. należy wykonać system kanalizacji deszczowej zaprojektowany dla całego realizowanego jak i projektowanego osiedla mieszkaniowego. Wskazał nadto, że z uwagi na niekorzystne warunki gruntowe brak jest możliwości zaprojektowania indywidualnego odprowadzenia wód opadowych poprzez studnie chłonne. Na tej podstawie organ stwierdził, że nie ma możliwości nakazania budowy studni chłonnych na nieruchomościach położonych na terenie, na którym znajduje się również działka nr [...]. Ponadto stwierdził brak zasadności odbudowy drenaży, bowiem melioracje przeznaczone są do ochrony gruntów rolnych, a dla terenu zurbanizowanego należy wykonać nowy system odwodnienia. Jedynym rozwiązaniem problemów związanych z odprowadzaniem wód opadowych na tym terenie może być budowa kanalizacji deszczowej, co stanowi zadanie własne gminy. Nie można natomiast obarczać tym właścicieli nieruchomości, w tym również właścicieli działki nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00