Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Lu 970/17
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Dudek, Protokolant Referent stażysta Kinga Górka, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi J. S. i J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania urządzeń zapobiegających szkodom oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2017 r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania J. S. od decyzji z dnia [...] czerwca 2017 r. znak: [...] wydanej z up. Wójta Gminy [...] w przedmiocie zobowiązania J. S. właściciela działki nr [...] położonej w m. [...] [...], Gmina [...] do wykonania urządzenia odprowadzającego wodę opadową z działki nr [...] w postaci rurociągu krytego pod północno-zachodnim narożem działki nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia [...] czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. z 2017 r., poz. 1257) i art. 29 ust. 3 ustawy z dnia [...] lipca 2007 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2015 r" poz. 469) utrzymało tę decyzję w mocy.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy prawo wodne (dalej jako p.w.) właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz odprowadzać wód na grunty sąsiednie. Z kolei przepis art. 29 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, iż jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.