Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Bd 1263/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant starszy sekretarz sądowy Krystyna Witt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi Gminy [...] nad [...] na decyzję Okręgowego Inspektora [...] w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie dodatku za długoletnią pracę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora [...] Okręgowego Inspektoratu [...] w [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Okręgowego Inspektora [...] w [...] na rzecz [...] Nakło nad [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Po przeprowadzeniu kontroli w Zakładzie Robót Publicznych w [...] Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w [...] w dniu [...] r. wydał decyzję (nakaz) nr [...] w której nakazał wypłacić wymienionym pracownikom (byłym pracownikom) Zakładu należne dodatki za długoletnią pracę w określonych kwotowo wysokościach.

W uzasadnieniu Inspektor wskazał, że w trakcie kontroli ujawniono niewypłacenie pracownikom należnych dodatków za długoletnią pracę, co jest niezgodne z art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202, zwanej w skrócie "u.p.s."), który przewiduje prawo do takiego dodatku.

W odwołaniu wskazano, że fakt powołania w protokole kontroli zapisów Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Zakładzie, które są sprzeczne z ustawą o pracownikach samorządowych nie świadczy o niewypłacaniu dodatków stażowych. Te zapisy z prawa są nieważne. Zapisy w indywidualnych umowa o pracę zawartych z pracownikami wymienionymi w skarżonym nakazie stanowią zaś, że w kwocie wynagrodzenia minimalnego zawierają się wszystkie, wynikające z przepisów prawa, składniki płacowe. Ani protokół, ani skarżony nakaz nie wskazują dowodów potwierdzających brak wypłaty dodatków. Dodatek stażowy stanowi część składową wynagrodzenia, odwołującemu można co najwyżej można zarzucić, że nie rozbił poszczególnych elementów wynagrodzenia w umowach o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00