Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. II SA/Kr 1418/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel (spr.) Sędzia NSA Anna Szkodzińska Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. P. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 1 sierpnia 2014 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy skargę oddala.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] ustalił na wniosek W. K. warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn. "Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z funkcją usługowo-biurową, z garażem podziemnym, wewnętrzną obsługą komunikacyjną i naziemnymi miejscami postojowymi na dz. nr [...] obr. [...] przy ul. P. oraz wjazdem poprzez istniejący zjazd do dz. nr [...] i [...] obr. [...] z ul. P. w K.".
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podkreślił, że zostały spełnione łącznie przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wydana decyzja określa stosowne warunki zabudowy oraz dołączono do niej wymagane prawem załączniki. W toku postępowania uzyskano niezbędne opinie.
W odwołaniu złożonym przez Wspólnotę Mieszkaniową budynku przy ul. P. w K. zarzucono, że ustalono warunki zabudowy terenu określonego jako działki numer [...],[...] i [...] obr. [...], tymczasem analiza załączników graficznych wykazała, iż zakresem inwestycji objęty jest również fragment działki o numerze [...]. Nadto odwołujący zakwestionował wszystkie parametry określone w decyzji. Strona odwołująca zwróciła także uwagę, iż projektowane zamierzenie inwestycyjne nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, ponieważ inwestor nie posiada tytułu prawnego do działek numer [...] i [...] przez które ma przebiegać dostęp do projektowanego budynku. W odwołaniu podniesiono również, że zaskarżona decyzja została wydana bez dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz wszechstronnego rozpatrzenia całego materiału dowodowego, a jej uzasadnienie nie odpowiada wymaganiom określonym w art. 107 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazano na naruszenie ogólnych zasad, którymi organ powinien kierować się w postępowaniu administracyjnym wynikających z art. 6,7,8,11 kodeksu postępowania administracyjnego.