Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 października 2014 r., sygn. II SA/Op 357/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Teresa Cisyk Protokolant St. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 października 2014 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Gminy Strzelce Opolskie z dnia 19 lutego 2014 r., Nr XLIV/339/2014 w przedmiocie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2) określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Gminy Strzelce Opolskie na rzecz Wojewody Opolskiego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rada Miejska w Strzelcach Opolskich podjęła w dniu 19 lutego 2014 r. uchwałę Nr XLIV/339/2014 w sprawie określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Strzelce Opolskie w 2014 roku, zwaną dalej "uchwałą" lub "Programem", w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały (§ 1). W § 2 wykonanie uchwały powierzono Wójtowi Gminy, natomiast w § 3 zawarto zapis, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Jako podstawę prawną swego działania Rada wskazała art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856 - zwanej dalej "ustawą")

W treści § 1 załącznika do uchwały organ zamieścił słowniczek, określając w pkt 4 i 5 pojęcia "firmy" oraz "schroniska", przez co należy rozumieć odpowiednio G. B., prowadzącą [...] z siedzibą w [...], z którą Gmina zawarła umowę na wyłapywanie bezdomnych zwierząt z jej terenu oraz schronisko [...] w [...], z którym firma [...] ma podpisaną umowę. W § 3 załącznika wskazano cel programu, którym jest opieka nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie gminy, a także określono zadania realizowane w ramach Programu. W § 4-11 załącznika postanowiono m.in., że realizacja założonych celów polegać będzie na: zapewnieniu bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt poprzez przewiezienie odłowionych zwierząt do schroniska (§ 4); wykonywaniu zabiegów sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów w celu kontroli ich populacji, przez lekarza weterynarii, z którym Gmina ma podpisaną umowę (§ 5 ust. 2); odławianiu bezdomnych zwierząt przez Firmę, po każdorazowym telefonicznym zgłoszeniu przez pracownika Urzędu (§ 6); poszukiwaniu właścicieli dla bezdomnych zwierząt (§ 8); usypianiu ślepych miotów przez lekarza weterynarii z którym Gmina ma podpisaną umowę (§ 9); zapewnieniu miejsca dla zwierząt gospodarskich przez Stowarzyszenie [...] w [...] (§ 10); zapewnieniu opieki weterynaryjnej, w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, przez lekarza weterynarii, z którym Gmina ma podpisaną umowę (§ 11). W § 12 załącznika zapisano, że na realizację Programu organ przeznaczył środki finansowe w kwocie 79.200 zł, które będą wydatkowane poprzez zlecanie świadczeń usług i dostaw zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00