Zielone dachy i ogrody wertykalne poprawią efektywność energetyczną budynków. Samorządy zachęcą do ich stosowania
Zielone dachy, ogrody wertykalne czy zielone fasady już od dłuższego czasu mają o wiele ważniejszą funkcję niż jedynie estetyczna. Zwiększają efektywność energetyczną budynków, tworząc dodatkową izolację przed zimnem, co skutkuje obniżeniem opłat za ogrzewanie w zimie, przy jednoczesnej izolacji przed upałem w okresie letnim.
Niezwykle istotna jest także ich funkcja retencyjna - w określonych przypadkach mogą zatrzymać od 15 do 90% wody opadowej i opóźnić jej spływ do systemów kanalizacyjnych na czas od 24 h do nawet kilku dni. To zapobiega paraliżowi systemów kanalizacyjnych, z którym w związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej mamy do czynienia na terenach miejskich podczas gwałtownych opadów deszczu.
Ogrody te odgrywają także niezwykle istotną rolę w walce z tzw. miejskimi wyspami ciepła, czyli nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni utwardzonych.
Nie może więc dziwić fakt, że zainteresowanie samorządów wprowadzaniem na ich terenie jak największej ilości tego rodzaju rozwiązań ciągle wzrasta. Jednym ze sposobów mających wzmagać zainteresowanie ich stosowaniem jest wprowadzenie stosownych zwolnień na gruncie podatku od nieruchomości.
Uprawnienia podatkowe rad gmin
W ramach przysługującego im władztwa podatkowego gminy mają między innymi prawo: