Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 października 2014 r., sygn. II SA/Kr 1027/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Darmoń Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2014 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 8 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] lutego 2014 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647) w związku z art. 162 § 1 pkt 1 kpa i art. 104 § 1 kpa, stwierdził wygaśnięcie decyzji z dnia [...] grudnia 2010 r. znak: [...] o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: "Budowa ośmiu budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami wbudowanymi na działkach nr [...],[...],[...] obr. [...] jedn. ew. [...], budowa wewnętrznej drogi dojazdowej na działce nr [...] obr. [...] jedn. ew. [...], budowa drogi w granicach działki nr [...] obr. [...] jedn. ew. [...] na odcinku od włączenia do ul. [...] do planowanej drogi wewnętrznej oraz budowa wjazdu z działki nr [...] obr. [...] jedn. ew. [...] i wjazdu z działki nr [...] obr. [...] jedn. ew. [...], przy ul. [...] w K." (sprawa nr [...]).
W uzasadnieniu Prezydent wskazał, że od dnia [...] grudnia 2013 r. na terenie objętym ustaleniami opisanej wyżej decyzji o warunkach zabudowy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru "Rajsko" uchwalony uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XC/1325/13 z dnia 20 listopada 2013 r. (Dz. Urz. Województwa Małopolskiego z dnia 29 listopada 2013 r. poz. 7003). W ocenie organu I instancji ustalenia tego planu miejscowego są inne niż w wydanej decyzji, między innymi dlatego, że określono w inny sposób warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy. Prezydent podkreślił, że działki inwestycyjne, objęte przedmiotową decyzją o warunkach zabudowy znajdują się na terenie oznaczonym na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Rajsko" symbolem Z.15, zaś niewielka wschodnia część nieruchomości inwestycyjnej znajduje się na terenie oznaczonym symbolem Zw.4. Organ I instancji wyjaśnił, że tereny oznaczone symbolami Z.1-Z.30 są terenami zieleni nieurządzonej z dopuszczeniem funkcji rolniczej. Zgodnie z postanowieniami miejscowego planu na terenach tych utrzymuje się istniejące tereny rolnicze, istniejącą legalnie zabudowę z dopuszczeniem remontu i przebudowy istniejących obiektów. Dopuszcza się też lokalizację zalesień, ciągów pieszych, tras rowerowych i konnych, dojazdów niewyznaczonych oraz obiektów infrastruktury technicznej. Ponadto wskaźnik terenu biologicznie czynnego musi wynosić nie mniej niż 80%. Z kolei tereny oznaczone symbolami Zw.1-Zw.10 to tereny zieleni nieurządzonej stanowiącej obudowę biologiczną cieków naturalnych i rowów. Na tych terenach obowiązuje zakaz zabudowy, z dopuszczeniem lokalizacji obiektów i urządzeń wodnych, zalesień, ciągów pieszych, tras rowerowych i konnych, dojazdów niewyznaczonych, obiektów infrastruktury technicznej, a wskaźnik terenu biologicznie czynnego nie może być mniejszy niż 85%.