Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 września 2008 r., sygn. VIII SA/Wa 127/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Kot, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Sędzia WSA Marek Wroczyński, Protokolant Aleksandra Borkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji zmieniającej decyzję ustalającą warunki zabudowy oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] lutego 2008 roku po rozpatrzeniu odwołania J. K. ( dalej : "J. K." lub "Skarżący"), Samorządowe Kolegium Odwoławcze R. ( dalej : "organ odwoławczy", "Samorządowe Kolegium Odwoławcze" lub "Kolegium" ) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta R. ( dalej : "organ I instancji" lub "Prezydent Miasta R.") z dnia [...] sierpnia 2007 roku o wygaszeniu decyzji z dnia [...] lipca 2007 roku zmieniającej decyzję z dnia [...] września 2006 roku ustalającą sposób zagospodarowania i warunki zabudowy dla inwestycji zamierzonej przez P. Sp. z o.o. z siedzibą w R., pod nazwą zespół zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej z usługami w parterze ( dwa budynki jednoklatkowe 11 kondygnacyjne połączone łącznikiem w parterze ), dojazd od ul. M. i ul. K., garaż podziemny 22 miejsca postojowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na działkach nr : [...] w R. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 138 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego ( tj. Dz. U. nr 98 poz. 1071 z 2000 roku ze zmianami, dalej kpa).
Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy przedstawił przebieg postępowania w sprawie oraz argumentację przedstawioną przez J. K. jak i Prezydenta Miasta R.
Postępowanie o ustalenie sposobu zagospodarowania terenu i warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji zostało wszczęte wnioskiem z dnia 3 września 2006 roku złożonym przez P. Sp. z o.o w R. Po rozpatrzeniu tego wniosku Prezydent Miasta R. wydał decyzję z dnia [...] września 2006 roku ustalającą sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy. Decyzja ta z dniem [...] grudnia 2006 roku stała się ostateczna. Pismem z dnia 14 maja 2007 roku inwestor wystąpił z wnioskiem o zmianę tej decyzji poprzez wykreślenie zapisu precyzującego gabaryty łącznika i lokalizację usług "w parterze". Ponadto zwrócił się z prośbą o zmianę powierzchni sprzedaży ze 190 m kwadratowych na 390 m kwadratowych. W wyniku tego wniosku wydana została decyzja z dnia [...] lipca 2007 roku zmieniająca decyzję ustalającą sposób zagospodarowania i warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji zgodnie ze złożonym wnioskiem inwestora, z uwagi na jego słuszny interes, w części dotyczącej ustalenia sposobu zagospodarowania terenu i warunków zabudowy oraz powierzchni sprzedaży. Następnie, została wydana decyzja z dnia [...] lipca 2007 roku, przenosząca decyzję z dnia [...] września 2006 roku o sposobie zagospodarowania terenu i warunkach zabudowy dla planowanej inwestycji oraz decyzji jej zmieniającej z dnia [...] lipca 2007 roku na nowego inwestora - "A." Sp. z o.o w R. Nowy inwestor pismem z dnia 30 lipca 2007 roku wystąpił z prośbą o wygaszenie decyzji zmieniającej decyzję ustalającą sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy z dnia [...] lipca 2007 roku z uwagi, iż stała się ona bezprzedmiotowa. W wyniku rozpatrzenia wniosku inwestora, Prezydent Miasta R. wydał w dniu [...] sierpnia 2007 roku decyzję wygaszającą decyzję z dnia [...] lipca 2007 roku zmieniającą decyzję ustalającą sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy z dnia [...] września 2006 roku. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał art. 162 § 1 pkt. 1 i art. 162 § 3 oraz art. 104 kpa.