Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 lipca 2014 r., sygn. IV SA/Wa 758/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędziowie sędzia WSA Magdalena Durzyńska (spr.), sędzia WSA Piotr Korzeniowski, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2014 r. sprawy ze skargi M. S. i T. S. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 - dalej jako kpa), Główny Geodeta Kraju (dalej jako organ/GGK) utrzymał w mocy decyzję nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa [...] (dalej jako WINGiK) z dnia [...] października 2013 r., znak: [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Gminy W. nr [...] z dnia [...] kwietnia 1999 r., znak: [...], wydanej "w sprawie zatwierdzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów" - w części dotyczącej działki ewidencyjnej nr [...], obręb [...] (W., Dzielnica [...]).

Ww decyzją nr [...] Burmistrza Gminy W. z dnia [...] kwietnia 1999r., której stwierdzenia nieważności domagali się M. i T.S. (dalej jako skarżący) zostały zatwierdzone wyniki gleboznawczej klasyfikacji gruntów (...) "uwidocznionej na załączonych arkuszach mapy klasyfikacyjnej", między innymi w odniesieniu do działki ewidencyjnej położonej w W. oznaczonej obecnie nr [...], obręb [...]. Skarżący twierdzili, że decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa gdyż klasyfikacją objęto nieruchomość oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków w zakresie użytku gruntowego jako B, gdy tymczasem zgodnie z przepisami klasyfikacji podlegają grunty rolne i leśne.

Rozpoznając odwołanie od decyzji I instancji organ stwierdził, że ww decyzja nr [...] z dnia [...] kwietnia 1999 r. nie jest obarczona żądną z wad wymienionych w art. 156 § 1 kpa, a w konsekwencji, uznał, że nie ma podstaw do stwierdzenia jej nieważności i utrzymał w mocy decyzję WINGiKa. Organ wskazał, że ustalenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów nastąpiło w oparciu o obowiązujące wówczas przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz.163 z późn. zm.; tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 193 poz. 1287 - dalej jako Prgik) oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów (Dz. U. nr 19, poz. 97 z późn. zm.), które swą moc obowiązującą zachowało na podstawie art. 59 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00