Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 1976/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula - Dąbrowska (spraw.), Sędziowie WSA Maria Werpachowska, Danuta Kania, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od pracy - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] , na podstawie art. 138 §1 pkt 1 i art 127 § 2 K.p.a., utrzymał w mocy decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2013 r. nr [...], którą to decyzją odmówiono M.K. przyznania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby.

Jako podstawę materialnoprawną odmowy organ wskazał art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji. Wyjaśnił, że stosownie do art. 114 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, policjant zwalniany ze służby otrzymuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany czas wolny od służby przyznany na podstawie art. 33 ust. 3, nie więcej niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe. Stwierdził, że zgodnie z art. 33 ust. 3 i ust. 2, za czas służby przekraczający normę (40 godzin tygodniowo) policjantowi udziela się czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze albo może być mu przyznana rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 13 ust. 4a pkt 1 ustawy o Policji.

Organ podał, że M.K. raportem z dnia [...] 2009 r. zwrócił się o rozliczenie nadgodzin, wskazując orientacyjnie 1.166 godzin za okres od września 2006 r. do lutego 2009 r.

Wskazał, że przedmiotowa sprawa była rozpoznawana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dwukrotnie.

Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 290/10 Sąd stwierdził nieważność decyzji organu II instancji oraz uchylił decyzję organu I instancji.

Sąd wskazał, że organ II instancji był niewłaściwy do rozpatrzenia odwołania, a zatem decyzja wydana została z naruszeniem art. 156 § 1 pkt 1 K.p.a. Uchylając decyzję organu I instancji Sąd stwierdził, iż organ nie ustalił, czy była prowadzona ewidencja czasu służby M.K., czy godziny nadliczbowe do dnia rozwiązania stosunku służbowego zrekompensowane zostały czasem wolnym od służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00