Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. III SA/Kr 372/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Tadeusz Wołek (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2012 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 20 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego skargę oddala
Uzasadnienie
Komendant Powiatowy Policji decyzją z dnia [...] 2011r. Nr [...] - odmówił sierż. szt. w stanie spoczynku K. J. wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za ponadnormatywny czas służby pełnionej w Policji w ilości 96 godzin w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji z dniem 30 kwietnia 2005 r. - na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego i art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że pismem z dnia 12 czerwca 2011 r., skierowanym do Komendanta Powiatowego Policji, K. J. wniósł o wypłatę należności z tytułu ekwiwalentu za ponadnormatywny czas służby w wymiarze 96 godzin podnosząc, iż rozkazem personalnym Nr [...], z dniem 30 kwietnia 2005r. został zwolniony ze służby w Policji. Przechodząc w stan spoczynku posiadał udokumentowany w stosownym rejestrze Komisariatu Policji w A ponadnormatywny czas służby, którego nie mógł odebrać w naturze z uwagi na braki kadrowe, jak również przeniesienie do Komisariatu Policji w B, gdzie również nie było możliwości wykorzystania czasu wolnego w zamian za służbę pełnioną w ponadnormatywnym wymiarze.
Pismami z dnia 22 czerwca 2011 r. oraz z dnia 21 lipca 2011 r. zwrócono się do Komendanta Komisariatu Policji w A oraz w B z prośbą o udzielenie informacji, czy K. J. posiadał niewykorzystany czas wolny od służby, przyznany w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 ustawy o Policji i w jakim wymiarze.
Komendant Komisariatu Policji w A pismem z dnia 30 czerwca 2011 r. poinformował, iż brak jest dokumentacji mogącej potwierdzić bądź zanegować żądanie zgłoszone przez K. J. Zgodnie, bowiem z protokołami brakowania dokumentacji niearchiwalnej kat. B z roku 2008 i 2009, brakowaniu zostały poddane materiały z lat 1990 - 2006, m. in. dokumentacja czasu pracy oraz służby ponad obowiązujące normy, grafiki, notatniki policjantów, ewidencja wyników pracy (karty pracy), ewidencja i listy obecności. Również pełniący wówczas funkcję kierownika Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego KP w A asp. szt. D. B., jak i zastępujący go policjanci, w chwili obecnej nie są w stanie wypowiedzieć się, co do posiadania nadgodzin przez K. J.