Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. I SA/Ol 412/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca), sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Protokolant Sekretarz sądowy Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 5 lutego 2014r. sprawy ze skarg P. D. P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]" oraz z dnia "[...]" nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]" w przedmiocie określenia daty powstania długu celnego, określenia kwoty długu celnego, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług 1) Uchyla zaskarżone decyzje, 2) Określa, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane, 3) Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego P. D. P. kwotę 17217 zł ( siedemnaście tysięcy dwieście siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wymienionymi w sentencji wyroku dziewięcioma decyzjami z dnia "[...]" oraz trzema decyzjami z dnia "[...]" Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy dwanaście decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 1"[...]" wydanych w przedmiocie określenia P. D. P. (dalej strona, podatnik, odwołujący się, skarżący) daty powstania długu celnego, określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług wobec benzyny oraz oleju napędowego wprowadzonego na obszar celny Wspólnoty. Zapadły one w związku z wprowadzeniem paliw na obszar celny Wspólnoty przez przejście graniczne w G. w poszczególnych dniach kolejnych miesięcy od stycznia do października oraz w listopadzie i grudniu 2011 roku.
Naczelnik Urzędu Celnego (dalej Naczelnik UC) wszczynając postępowania celne oraz podatkowe, w uzasadnieniu postanowień z 04 października 2012r. podał, że podatnik wjeżdżał do Polski przez przejście graniczne w G. samochodem o nr rej "[...]"2 (w styczniu 2011r. - sygn. akt I SA/Ol 416/13) oraz o nr rej "[...]"6 (w okresie od stycznia do października oraz w listopadzie i grudniu 2011r. - sygn. akt I SA/Ol 412-415/13 i I SA/Ol 417-423/13). Podróżny w trakcie odpraw celnych dokonywał ustnego zgłoszenia celnego paliwa. Organ podatkowo-celny stwierdził, że mogło dojść do naruszenia warunków zwolnienia z należności celnych przywozowych paliwa. W związku z powyższym uznał za zasadne przeprowadzenie postępowania w sprawie ustalenia, czy zaistniały przesłanki naruszenia art. 41, art. 107-110 rozporządzenia Rady WE nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz.Urz. WE L 324 z dnia 10.12.2009r. ze zm.). Organ podał, że stwierdzenie naruszenia wymienionych art. 107-110 rozporządzenia nr 1186/2009 może spowodować konieczność określenia i uiszczenia należności przywozowych wraz z należnymi odsetkami.