Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 listopada 2015 r., sygn. I SA/Ol 387/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) Protokolant stażysta Joanna Lasek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2015r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie określenia daty powstania długu celnego, kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W. M.(dalej powoływany jako "skarżący", "strona") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (dalej powoływany również w skrócie "DIC") z dnia "[...]" r., którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]". w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Celnej wskazał, że w dniach 3, 6, 10, 13, 16, 20, 23 i 26 lutego 2014 r. skarżący przekraczając przejście graniczne w G., samochodem osobowym marki Volkswagen Passat 1.9 TDI o nr rej. "[...]", dokonywał zgłoszeń celnych za każdym razem 100 litrów oleju napędowego, przywożąc w lutym 2014 r. w sumie 800 litrów tego paliwa. W wyniku analizy częstotliwości przekraczania granicy Unii Europejskiej w systemie informatycznym odpraw celnych stwierdzono, że strona dokonuje systematycznych (zwykle kilka razy w miesiącu) przewozów paliwa tj. przekraczające zwykłe potrzeby gospodarstwa domowego. W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy przywozy paliwa w ww. dniach miały charakter niehandlowy. Opierając się na ww. danych Naczelnik Urzędu Celnego wszczął postępowanie celno-podatkowe, w czasie którego skarżący został przesłuchany m. in. zeznając, iż celem wyjazdów do Federacji Rosyjskiej było zawsze zatankowanie samochodu, zakup 2 paczek papierosów i 1 litra alkoholu. Jeździł zawsze do najbliższej stacji benzynowej po zakupy i wracał na granicę. Paliwo było zużywane do podróży w kraju oraz do prowadzenia działalności (prowadzenie sklepu spożywczego i gospodarstwa rolnego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00