Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 lutego 2014 r., sygn. II SA/Gd 791/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Sekretarz Sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 12 lutego 2014 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. G. kwotę 763 (siedemset sześćdziesiąt trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z 16 stycznia 2013 r. w sprawie ustalenia wysokości opłaty adiacenckiej w związku ze wzrostem wartości nieruchomości nr [...] o powierzchni 964 m2, położonej w R., stanowiącej własność M. i B. G. związanej z wybudowaniem kolektora kanalizacji sanitarnej w ulicy K. w R.. Powyższe decyzje wydane zostały w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W decyzji z 16 stycznia 2013 r. Burmistrz Miasta, wydanej na podstawie art. 145, art. 146, art.148 w związku z art. 144 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 102 poz. 651 z 2010 r. tekst jedn. ze zm.) oraz uchwały Nr [...] Rady Miejskiej z 30 listopada 2000 r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłat adiacenckich ustalił wysokość opłaty adiacenckiej związanej z wybudowaniem kolektora kanalizacji sanitarnej w ul. J. K. w R. dla nieruchomości oznaczonej ewidencyjnie jako działka Nr [...] obręb [...] o powierzchni 964 m2, zapisanej w księdze wieczystej KW [...], stanowiącej współwłasność M. i B. G. - w kwocie 3649 zł.
W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji podał, że kolektor kanalizacji sanitarnej w ulicy J. K. wybudowano z wykorzystaniem środków budżetowych Gminy Miejskiej w 2012 roku. Zgodnie z art. 144 ustawy o gospodarce nieruchomościami właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Stosownie zaś do art. 146 tej ustawy ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej budową urządzeń infrastruktury technicznej. Jej ustalenie następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartości nieruchomości. Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50 % różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Stawkę procentową opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały. Na mocy uchwały Rady Miejskiej z dnia 30 listopada 2000 r. nr [...] stawka procentowa opłaty adiacenckiej określona została na poziomie 50%. Jak podkreślił organ, stawka ta obowiązywała w dniu stworzenia możliwości podłączenia się do kanalizacji sanitarnej dla działki nr [...] obręb [...] w R. Wartość nieruchomości przed wybudowaniem urządzeń i po ich wybudowaniu określają rzeczoznawcy majątkowi, według stanu i cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.