Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 października 2013 r., sygn. VI SA/Wa 2089/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Protokolant st. ref. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2013 r. sprawy ze skargi A. M. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego 1. uchyla zaskarżoną uchwałę; 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego na rzecz skarżącego A. M. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

VI SA/Wa 2089/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną uchwałą z dnia [...] listopada 2010 r. Komisja Egzaminacyjna II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego, na podstawie art. 368 ust. 1, 9 i 12 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, ze zm.) - dalej u.r.p. - w zw. z art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpoznaniu odwołania A. M., utrzymała w mocy uchwałę z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] Komisji Egzaminacyjnej Nr 2 do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w G. w sprawie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego, którą ustalono dla A. M. (skarżący w sprawie) negatywny wynik egzaminu radcowskiego.

Komisja Egzaminacyjna Nr 2 do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w G. ustaliła, że: z pierwszej części egzaminu radcowskiego (zestaw pytań testowych) skarżący otrzymał ocenę dostateczną, z drugiej części egzaminu radcowskiego (prawo karne) - ocenę dostateczną, z trzeciej części egzaminu radcowskiego (prawo cywilne) - ocenę niedostateczną, z czwartej części egzaminu radcowskiego (prawo gospodarcze) - ocenę dostateczną, z piątej części egzaminu radcowskiego (prawo administracyjne) - ocenę dostateczną. Zadanie z wszystkich części egzaminu radcowskiego oceniało dwóch egzaminatorów odrębnie. Egzaminatorzy oceniający pracę A. M. z części trzeciej egzaminu (prawo cywilne) wystawili po dwie oceny dostateczną i niedostateczną. Egzaminatorzy podkreślali, że zdający powinien poprawnie zaprezentować w apelacji, przy zachowaniu wymogów formalnych pisma z art. 368 i nst. k.p.c., swoje stanowisko i należycie skonstruować zarzuty apelacji o naruszeniu przez sąd przepisów prawa materialnego i procedury, czego nie uczynił. Zdaniem egzaminatorów poprawne rozwiązanie zadania polegało na odniesieniu się do umowy mieszanej deweloperskiej, a nie do umowy przedwstępnej, zatem zdający nie zastosował wymaganych przepisów art. 65 § 2, 471, 474, 494, 394, 118 i 361 k.c. W konsekwencji, nie dostrzegając istoty sporu wywiódł apelację, która nie uwzględniała słusznego interesu klienta, co do kwot 160000 zł i 13000 zł (koszty). Swoje ustalenia, co do prawidłowości rozwiązania zadania z prawa cywilnego egzaminatorzy wywiedli na podstawie wskazanych orzeczeń Sądu Najwyższego. Dodatkowo zarzucono błędne stwierdzenie, że roszczenie co do ulgi podatkowej zostało wykazane co do zasady i wysokości, że zdający nie zaskarżył wyroku w zakresie kosztów, błędnie uznając, że wyrok w zakresie odsetek był prawidłowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00