Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 września 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1010/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2009 r. sprawy ze skargi A. N. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącego A. N. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący A. N., dalej jako skarżący, w dniu [...] września 2008 r. przystąpił do egzaminu konkursowego na aplikację radcowską przed Komisją Egzaminacyjną do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. Uchwałą nr [...] podjętą w dniu [...] września 2008 r. ww. Komisja ustaliła wynik jego egzaminu za negatywny. Skarżący uzyskał bowiem z testu wyboru 189 punktów, a zgodnie z treścią art. 339 ust. 3 ustawy o radcach prawnych pozytywny wynik z egzaminu konkursowego uzyskuje kandydat, który otrzymał z testu co najmniej 190 punktów.

Od uchwały nr [...] skarżący złożył odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, w którym podniósł, że pytania nr 14, 97, 98, 225, 206 zostały sformułowane nieprecyzyjnie i wadliwie co nie pozwalało na udzielenie jednej poprawnej odpowiedzi. Wskazał, iż rozwiązanie zagadnień prawnych w nich poruszanych nie wynika bezpośrednio z przepisów k.p.c., zaś doktryna i orzecznictwo nie zajęły w tych sprawach wspólnego stanowiska. W ocenie skarżącego pytania były sformułowane w sposób niejednoznaczny a taki stan rzeczy powoduje, że pytania te nie powinny być przedmiotem pytań egzaminacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00