Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 października 2013 r., sygn. II SA/Wa 1011/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.) Sędziowie WSA Adam Lipiński Jacek Fronczyk Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2013 r. sprawy ze skargi T. B. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o zwolnieniu podchorążego ze służby kandydackiej - oddala skargę -
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym z dnia [...] lipca 2010 r. Nr [...], wydanym na podstawie art. 134 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 141, poz. 892 ze zm.) oraz § 36 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 marca 2010 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 61, poz. 382), Rektor - Komendant [...] zwolnił ze służby kandydackiej T. B.
Bezpośrednim powodem zwolnienia T. B. ze służby kandydackiej było niezaliczenie przez niego przedmiotu "Mechanika lotu" i tym samym brak wypełnienia wymogów nałożonych programem kształcenia. Rozkaz ten został doręczony stronie w dniu [...] lipca 2010 r. i nie został przez nią zaskarżony.
Pismem z dnia [...] listopada 2012 r. T. B. złożył do Ministra Obrony Narodowej wniosek o stwierdzenie nieważności wyżej wskazanego rozkazu personalnego, na podstawie art. 156 §1 pkt 2 k.p.a.
W uzasadnieniu tego wniosku T. B. opisał sytuację faktyczną, związaną ze zwolnieniem go ze służby kandydackiej, wskazał mianowicie, że zarówno zawiadomienie o wszczęciu postępowania w przedmiocie zwolnienia, jak i rozkaz personalny otrzymał w tym samym dniu, tj. w dniu [...] lipca 2010 r. Wskazał, że został w ten sposób pozbawiony uprawnień wynikających z art. 10 k.p.a., tj. możliwości czynnego udziału w sprawie i wypowiedzenia się co do zebranych w niej materiałów. Ponadto, zdaniem T. B., w postępowaniu wystąpiło naruszenie art. 7, 77 oraz 107 k.p.a., poprzez nieprzeprowadzenie wyczerpującego postępowania wyjaśniającego w sprawie oraz odstąpienie od sporządzenia uzasadnienia wyjaśniającego w przejrzysty sposób motywów podjętego rozstrzygnięcia, szczególnie w sytuacji wydawania decyzji w warunkach uznania administracyjnego.