Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 1385/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski, Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski, Adam Lipiński (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej kategorię zdolności do służby wojskowej oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] stycznia 2014 r. J. C. wystąpił do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w [...] z wnioskiem o stwierdzenie nieważności orzeczenia Powiatowej Komisji Poboru [...] w [...] z dnia [...] września 1978 r. (we wniosku tym skarżącemu chodziło oczywiście o orzeczenie Terenowej Komisji Poborowej w [...]), jako wydanego z rażącym naruszeniem prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 Kpa, w związku z ujawnieniem jednostki chorobowej z okresu młodzieńczego, sprzed wydania orzeczenia, tj. [...], powodującą całkowitą niezdolność do służby wojskowej - kategoria zdrowia "E", według instrukcji zdrowia nr 134/68 Ministra Zdrowia. W razie niemożliwości stwierdzenia nieważności przedmiotowego orzeczenia, zainteresowany wnosił o stwierdzenie jego wydania z naruszeniem prawa, w oparciu o art. 158 § 1 w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 Kpa.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Wojewódzka Komisja Lekarska w [...], działając na podstawie art. 26 ust. 2a i art. 28 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r., poz. 461 ze zm.) oraz art. 158 w zw. z art. 156 Kpa, odmówiła stwierdzenia nieważności przedmiotowego orzeczenia.

Wojewódzka Komisja Lekarska w [...] ustaliła, iż J. C. stawał do poboru prowadzonego w okresie od dnia [...] września do dnia [...] października 1978 r. (przeprowadzonego zgodnie z zarządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 1978 r. w sprawie przeprowadzenia poboru w okresie jesiennym 1978 r. - M.P. Nr 22, poz. 77). Jego zdolność do służby wojskowej Terenowa Komisja Poborowa w [...] ustaliła po przeprowadzeniu badania lekarskiego oraz na podstawie wyników ekspertyzy okulistycznej i zakwalifikowała go do kategorii zdolności "A". Terenowa Komisja Poborowa nie rozpoznała u zainteresowanego skoliozy. Od powyższego orzeczenia J. C. nie wniósł odwołania i w okresie od dnia [...] kwietnia 1979 r. do dnia [...] kwietnia 1981 r. odbył zasadniczą służbę wojskową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00