Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. II SA/Bk 733/08
I. Literalna wykładnia przepisu art. 58 § 4 p.p.s.a. nie pozwala sądowi wyłącznie na odrzucenie skargi, a to oznacza, że sąd administracyjny ma nakaz oceny legalności decyzji i zastosowania wobec niej środków przewidzianych art. 145 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
II. Odrzucenie pozwu przez sąd powszechny - zdaniem tutejszego sądu - nie stoi na przeszkodzie wypowiedzeniu się w przedmiocie określenia trybu postępowania, czy właściwości sądu administracyjnego do rozpoznania niniejszej sprawy i wydania stosownego orzeczenia.
III. Decyzja administracyjna tylko wówczas może być wydana, gdy konkretny przepis prawa umocowuje organ administracji do działania w tej formie. Brak podstawy prawnej do wydania danego aktu stanowi kwalifikowane naruszenie prawa materialnego, albowiem (-) do wydania decyzji istnieć musi wyraźne umocowanie w ustawie.
IV. Żaden przepis (a tym bardziej te powołane w podstawie prawnej decyzji organu I instancji) nie upoważnia organu do wydawania decyzji w sprawie dotyczącej kwestii pomniejszenia świadczenia żołnierza zawodowego o inną należność wypłaconą żołnierzowi w przeszłości, tym bardziej gdy "pomniejszenie" jest następstwem zastosowania cywilistycznej instytucji "potrącenia" z uposażenia świadczenia uznanego za nienależne.W szczególności nie daje takiego prawa art. 8 ust. 1 czy też 104 ustawy z 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) ani też art. 104 § 1 kpa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis,, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi S.B. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w B. z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu należności potrąconej z uposażenia 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającej jej wydanie decyzji Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ł. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w B. na rzecz skarżącego S.B. kwotę 2400 (dwa tysiące czterysta złotych) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right