Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 października 2013 r., sygn. II SA/Kr 719/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel (spr.) Sędziowie: NSA Anna Szkodzińska WSA Waldemar Michaldo Protokolant: Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2013 r. sprawy ze skargi Z.N. i M.N. na uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia 11 czerwca 2008 r. nr XLVI/568/08 w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców; stwierdza nieważność § 1 pkt 11 uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 11 czerwca 2008 r. nr XLVI/568/08 w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców w brzmieniu nadanym Uchwałą Rady Miasta Krakowa nr CXIV/1538/10 z dnia 20 października 2010 r. w sprawie zmiany Uchwały nr XLVI/568/08 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 czerwca 2008 r. w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców.
Uzasadnienie
Sygn. IISA/Kr 719/13
UZASADNIENIE
Pismemz dnia 2 maja 2013r. Z.N. i M.N. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow Krakowie skargę "na niezgodność uchwały nr XLVI/568/08 z dnia 11 czerwca 2008r. w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej K. w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców".
Na uzasadnienie podali, że w Urzędzie Miasta K. złożyli wniosek o zbycie na ich rzecz lokalu mieszkalnego, którego są najemcami. Pismem z dnia 2 stycznia 2013r. Urząd Miasta K. odmówił udzielenia zgody na zbycie tego lokalu wskazując, że skarżący nie spełniają warunków określonych w zaskarżonej uchwale z dnia 11 czerwca 2008r. W dniu 30 marca 2013r. skarżący wezwali Prezydenta Miasta K. do usunięcia naruszenia prawa, jednakże nie dotrzymali odpowiedzi do dnia złożenia skargi. Wskazali dalej, że § 1 pkt. 11 zaskarżonej uchwały wskazuje, że sprzedaży nie prowadzi się w przypadku stwierdzenia, że najemca lub jego małżonek po dniu 3 października 2003r. zbył nieruchomość zabudowaną budynkiem wykorzystywanym na cele mieszkalne lub lokal mieszkalny położony na terenie Gminy Miejskiej K. lub powiatów sąsiadujących lub posiada inny tytuł prawny do władania takimi nieruchomościami. Skarżący przyznali, że M.N. jest właścicielem działki nr [....] położonej w Z. , jest to działka budowlana i stoi na niej budynek mieszkalny, jednakże nieruchomość ta nie może być wykorzystywana na cele mieszkalne, ze względu na jego stan techniczny. Wskazali, że uniemożliwienie skutecznego odwołania się od twierdzeń organów jest naruszeniem prawa a uchwała pozwala organowi w sposób dowolny interpretować daną sytuację faktyczną, tak jak w przypadku skarżących gdy Gmina uznała, że nieruchomość może być wykorzystywana na cele mieszkalne podczas gdy tak niejest, gdyż dom z Z. nie nadaje się do zamieszkania a nieruchomość ta niemoże z przyczyn obiektywnych stanowić źródła zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych skarżących. Konkludują skarżący wskazali że zaskarżona uchwała narusza prawo. Na koniec wskazali, że ustalenie, że osoby posiadające nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkalne w Krakowie i powiatach ościennych nie mogą nabyć lokalu, którego są najemcami a osoby które posiadają nieruchomości w innym powiecie już mogą - narusza zasady równości wobec prawa i zasady współżycia społecznego.