Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 23 października 2013 r., sygn. II SA/Go 778/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2013 r. sprawy ze skargi "E" E.L. - H.K. Spółka jawna na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej "E" E.L. - H.K. Spółki jawnej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
"E" E.L. i H.K. Spółka jawna (dalej: Spółka) wystąpiła do Prezydenta Miasta na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność ( Dz. U z 2012 r., poz. 83, dalej: ustawa o przekształceniu) z wnioskiem z [...] grudnia 2012 r. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego działki nr [...], w prawo własności.
Do wniosku Spółka dołączyła odpis księgi wieczystej [...],z którego wynika, iż opisana powyżej działka stanowi własności Skarbu Państwa, natomiast użytkownikiem wieczystym jest wnioskująca o przekształcenie Spółka.
Decyzją z [...] marca 2013 r. nr [...] Prezydent Miasta - działając na podstawie art. 1 ust.1 ustawy o przekształceniu i art. 104 k.p.a - odmówił Spółce przekształcenia prawa użytkowania wieczystego wspomnianej na wstępie działki w prawo własności. W uzasadnieniu tej decyzji Prezydent wskazał, iż wnioskująca o przekształcenie Spółka jest spółką osobową, która ma tylko niektóre cechy osobowości prawnej (m.in. może nabywać prawa, zawierać umowy i występować przed sądem ), jednakże nie posiada osobowości prawnej, a tym samym nie jest osobą prawną. Nie jest również osobą fizyczną. Natomiast w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o przekształceniu roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przysługuje jedynie osobie fizycznej i osobie prawnej .