Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 301/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 7 września 2022 r. nr SKO.435.6.2022 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.

Uzasadnienie

J. M. wniosła do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 7 września 2022 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w następującym stanie faktycznym:

Decyzją z 25 lipca 2022 r. Prezydent Miasta Słupska umorzył postępowanie w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności działki nr [...] w obrębie [...] przy ulicy [..] w S., objętej księgą wieczystą nr [...]. W uzasadnieniu Prezydent wskazał, że nie istnieje przedmiot tego postępowania, tj. prawo użytkowania wieczystego, gdyż skarżąca nie wniosła o jego przedłużenie.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku decyzją z 7 września 2022 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu Kolegium, powołując art. 1 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wskazało, że warunkiem skutecznego ubiegania się o przekształcenie użytkowania wieczystego jest posiadanie statusu użytkownika wieczystego w dniu 13 października 2005 r. Jednakże w ocenie Kolegium, wnioskodawca powinien być użytkownikiem wieczystym także w chwili złożenia wniosku o przekształcenie, oraz w chwili wydania przez ten organ decyzji w sprawie przekształcenia. Nie jest bowiem możliwe przekształcenie prawa, które już nie istnieje. Przekształcić można tylko prawo istniejące w dacie jego przekształcania. Jeśli więc prawo użytkowania wieczystego wygasło na skutek upływu okresu, na jaki zostało ustanowione, to brak jest jednej z podstawowych przesłanek umożliwiających procedowanie organom, z uwagi na brak przedmiotu postępowania administracyjnego (nieistnienie prawa użytkowania wieczystego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00