Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 października 2013 r., sygn. I SA/Gl 289/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.),, Sędzia WSA Bożena Suleja, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012.749), dalej Ordynacja, po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. w K. dalej Spółka, od decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] Nr [...] w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2008 rok w kwocie [...] zł Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., dalej Kolegium lub organ odwoławczy, utrzymało decyzję organu podatkowego pierwszej instancji w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w zaskarżonej odwołaniem decyzji organ podatkowy stwierdził, że Spółka, pomimo wezwania, nie złożyła korekty deklaracji podatkowej w podatku od nieruchomości działki - nr [...],[...],[...] i [...] - z uwzględnieniem stawek podatku za grunt związany z działalnością gospodarczą, który to nabyła na podstawie umowy przeniesienia prawa wieczystego użytkowania, aktem notarialnym z dnia [...] Rep. A nr [...]. Działki te w ewidencji gruntów i budynków są sklasyfikowane jako Ba - ogółem powierzchnia [...] m2 i Lz - [...] m2. Spółka w czerwcu 2008 r. dysponowała decyzją, w której Prezydent Miasta S. zezwolił na prowadzenie na wymienionych działkach działalności w zakresie wytwarzania odpadów z uwzględnieniem odzysku innych niż niebezpieczne oraz ustalił rodzaj i ilość odpadów przewidzianych do wytworzenia i odzysku w ciągu roku, a otrzymany w ten sposób produkt miał być przekazywany do dalszego wykorzystania w budownictwie drogowym. Dlatego organ pierwszej instancji uznał, że Spółka nie nabyła działek w innym celu jak tylko na prowadzenie działalności gospodarczej we wskazanym zakresie. Podniósł, że w § 9.1 umowy z dnia 14 listopada 2006 r. kupującym (Spółce) wyjaśniono jaki jest charakter zakupionych przez nich działek, a z odpisu KRS Spółki wynika, że przedmiotem jej działalności jest m. in. wydobywanie kamieni ozdobnych oraz kamienia dla potrzeb budownictwa, skał wapiennych, gipsu, kredy i łupków, wydobywanie żwiru i piasku, gliny i kaolinu, minerałów dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji nawozów. Organ podatkowy wyjaśnił, że twierdzenie Spółki, iż na spornych działkach nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie nadają się one do zagospodarowania innego niż rekultywacja w kierunku terenów zielonych, nie stanowi podstawy do przyjęcia, że grunty te nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organ podatkowy stwierdził, że część działki (nr [...]) o powierzchni [...] m2 nie jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej i nie ujęto tych gruntów w decyzji określającej sporne zobowiązanie podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00