Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 maja 2013 r., sygn. II SA/Ol 264/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2013 r. sprawy ze skargi A.G. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie obowiązków weterynaryjnych oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" Powiatowy Lekarz Weterynarii zakazał A. G. prowadzącemu gospodarstwo rolne, wprowadzania do obrotu bez pisemnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii 3 sztuk loch (oznaczonych zielonym kolorem na skórze) z gospodarstwa rolnego strony położonego w miejscowości A oraz nakazał bezzwłoczne zgłaszanie Powiatowemu Lekarzowi każdego przypadku padnięcia loch, mycie, czyszczenie, dezynfekcję sprzętu, poideł, karmideł, w których znajdowała się pasza zawierająca niedozwolone białko pochodzące od zwierząt lądowych, czyszczenie linii technologicznej, paszarni oraz pomieszczenia inwentarskiego, w którym utrzymywane są lochy.
W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 26 listopada 2012r. Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadził kontrolę, w trakcie, której pobrano próbkę paszy z 3 koryt przeznaczonych dla loch. W próbkach stwierdzono obecność przetworzonego białka pochodzącego od zwierząt lądowych (odłamki kości) - sprawozdanie z badania Nr "[...]". Organ w swoim rozstrzygnięciu powołał się na treść art. 7 ust. 1, art. 9 ust. 1 pkt 1, 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 roku o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. z 2006r. nr 17, poz. 127 z późno zm.), art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii (Dz. U. UE L 147 p.1 z 2001 r.) oraz art. 54 ust. l i 2 lit. a),b) rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. U. UE L 165 z 2004r. str. 1 z późn. zm.; Dz. U. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 200). W ocenie organu pierwszej instancji wprowadzanie loch do obrotu stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, bowiem lochy były karmione paszą zawierającą substancje niedozwolone. Ze względu na to właśnie zagrożenie decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 k.p.a.