Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 maja 2013 r., sygn. II SA/Ol 264/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2013 r. sprawy ze skargi A.G. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie obowiązków weterynaryjnych oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" Powiatowy Lekarz Weterynarii zakazał A. G. prowadzącemu gospodarstwo rolne, wprowadzania do obrotu bez pisemnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii 3 sztuk loch (oznaczonych zielonym kolorem na skórze) z gospodarstwa rolnego strony położonego w miejscowości A oraz nakazał bezzwłoczne zgłaszanie Powiatowemu Lekarzowi każdego przypadku padnięcia loch, mycie, czyszczenie, dezynfekcję sprzętu, poideł, karmideł, w których znajdowała się pasza zawierająca niedozwolone białko pochodzące od zwierząt lądowych, czyszczenie linii technologicznej, paszarni oraz pomieszczenia inwentarskiego, w którym utrzymywane są lochy.

W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 26 listopada 2012r. Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadził kontrolę, w trakcie, której pobrano próbkę paszy z 3 koryt przeznaczonych dla loch. W próbkach stwierdzono obecność przetworzonego białka pochodzącego od zwierząt lądowych (odłamki kości) - sprawozdanie z badania Nr "[...]". Organ w swoim rozstrzygnięciu powołał się na treść art. 7 ust. 1, art. 9 ust. 1 pkt 1, 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 roku o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. z 2006r. nr 17, poz. 127 z późno zm.), art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii (Dz. U. UE L 147 p.1 z 2001 r.) oraz art. 54 ust. l i 2 lit. a),b) rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. U. UE L 165 z 2004r. str. 1 z późn. zm.; Dz. U. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 200). W ocenie organu pierwszej instancji wprowadzanie loch do obrotu stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, bowiem lochy były karmione paszą zawierającą substancje niedozwolone. Ze względu na to właśnie zagrożenie decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00