Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Gd 308/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 31 lipca 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. T. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 5 marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazów z zakresu nadzoru weterynaryjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] Wojewódzki Lekarz Weterynarii utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii z 16 stycznia 2013 r. nakładającą na A. T., prowadzącego gospodarstwo rolne w N. W. L., obowiązek dokonania następujących czynności:

- zniszczenia paszy, w której stwierdzono obecność mączki rybnej,

- mycia i dezynfekcji poideł, karmideł oraz sprzętu służącego do przechowywania i przewożenia pasz, jak również całego obiektu inwentarskiego,

- okazania dokumentacji potwierdzającej dokonanie powyższych czynności.

Decyzje powyższe wydane zostały w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 9 stycznia 2013 r. w Gospodarstwie Rolnym A. T. w N. W. L. Powiatowy Lekarz Weterynarii - organ I instancji - pobrał próbkę paszy dla bydła do badania w kierunku przetworzonego białka pochodzenia zwierzęcego w ramach monitoringu pasz. W dniu 14 stycznia 2013 r. otrzymano sprawozdanie z badań nr [...], w którym stwierdzono, z użyciem mikroskopu, w badanej próbce składniki pochodzące z ryb (ości rybie). Dnia 15 stycznia 2013 r. organ I instancji, w ramach postępowania wyjaśniającego, pobrał z koryt do badań 7 próbek pasz w celu identyfikacji zwierząt, które skarmiane były paszą z udziałem mączki rybnej. Dokonano inwentaryzacji oraz identyfikacji zwierząt z gatunku bydło przebywających w gospodarstwie. W dniu 16 stycznia 2013 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał sprawozdanie z badań, potwierdzające obecność składników pochodzących z ryb w dwóch próbkach o numerach protokołów [...] z dnia 15 stycznia 2013 r. W związku z otrzymaniem powyższych wyników badań organ stwierdził, że mieszanki paszowe, z których zostały pobrane próbki do badania nie spełniają wymogów art. 7 ust. 2 zał. IV pkt I lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiającego przepisy dotyczące zapobiegania, kontroli i eliminacji pewnych postaci zakaźnego gąbczastego zwyrodnienia mózgu (Dz. U. L 147 z 31.05.2011, str. 1) art. 1 Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1292/2005 z dnia 05 sierpnia 2005 zmieniającego załącznik IV Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 999/2001 w zakresie żywienia zwierząt (Dz. U. L 205 z 06.08.2005, str. 3), gdyż zawierają zakazane w żywieniu zwierząt hodowlanych przetworzone białko zwierzęce. W związku z powyższym zaistniała podstawa do nałożenia obowiązków opisanych w punktach 1 - 3 sentencji decyzji Nr [...],mocą której Powiatowy Inspektor Weterynarii nakazał A. T. - właścicielowi Gospodarstwa Rolnego - zniszczenie paszy, w której stwierdzono obecność mączki rybnej, mycie i dezynsekcję poideł, karmideł oraz sprzętu służącego do przechowywania i przewożenia pasz jak również całego obiektu inwentarskiego, okazanie dokumentacji potwierdzającej wykonanie powyższych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00