Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Op 52/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu z dnia 29 listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania zwierząt do obrotu oraz nakazu informowania o zmianie liczby zwierząt 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja w całości nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu na rzecz R. W. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
R. W., reprezentowany przez pełnomocnika - r. pr. K. K., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu w dniu 2 stycznia 2014 r. (data nadania wynikająca ze stempla pocztowego) skargę na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu z dnia 29 listopada 2013 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oleśnie z dnia 23 września 2013 r., nr [...].
Z akt administracyjnych sprawy, przedłożonych Sądowi przez organ wraz ze skargą wynika, że wydanie zaskarżonej decyzji nastąpiło w następujących okolicznościach:
W dniu 17 września 2013 r. w gospodarstwach R. W. (hodującego prosięta po odsadzeniu, warchlaki i tuczniki) i K. W. (hodującego lochy, prosięta i knura), znajdujących się pod wspólnym adresem w miejscowości [...], została przeprowadzona kontrola interwencyjna w związku z podejrzeniem stosowania w żywieniu zwierząt mączek mięsno-kostnych (przetworzonego białka zwierzęcego), której przebieg udokumentowano w protokole nr [...]. Podczas kontroli inspektorzy weterynaryjni, w obecności A. K.-D. - inspektora z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oleśnie i funkcjonariuszy Policji, pobrali z paszy 11 próbek do badań w ww. kierunku. Dla każdej z próbek spisany został odrębny protokół, z określeniem m.in. miejsca pobrania próbek z każdej kontrolowanej partii, przeznaczenia, wielkości partii, wagi i sposobu opakowania. W protokole odnotowano fakt znalezienia worka z nazwą mieszanki uzupełniającej, w którym znajdował się materiał o kolorze odmiennym od pozostałych mieszanek, posiadający jasnobrązowy kolor, z białymi okruchami i zawartością szczeciny. W protokole odnotowano ponadto fakt złożenia przez R. W. zastrzeżeń odnośnie obecności A. K.-D., która uczestnicząc w kontroli nie zmieniała rękawic na jednorazowe, sprawdzała organoleptycznie pasze w paśnikach i próbkach, a znaleziony worek z nawozem organicznym został przemieszczony z garażu maszyn do paszarni.