Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 września 2012 r., sygn. II SA/Go 541/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2012 r. sprawy ze skargi D.B. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu zwierząt oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 roku nr [...] Powiatowy Lekarz Weterynarii zakazał D.B., prowadzącemu gospodarstwo [...], Odchowalnia (kurniki nr 1 i 2) oraz odchowalnię (kurnik 3) dzierżawioną od Gospodarstwa [...] W.W., wprowadzania do obrotu zwierząt (kur niosek) znajdujących się w tych kurnikach w okresie od [...] kwietnia 2012 roku do czasu cofnięcia zakazu. Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym sprawy.

W dniu [...] kwietnia 2012 roku w ramach postępowania wyjaśniającego inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, dokonali pobrania prób pasz znajdujących się w Gospodarstwie [...] D.B., Odchów kur niosek - karmidła w kurnikach nr 1, 2, 3. W dniu [...] kwietnia 2012 roku otrzymano wynik dodatni stwierdzający, iż w pobranej paszy znajduje się substancja niedozwolona, tj. elementy charakterystyczne dla zwierząt lądowych (kości).

W uzasadnieniu prawnym decyzji Powiatowy Lekarz Weterynarii powołał się na treść art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 roku o produktach pochodzenia zwierzęcego, art. 7 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii oraz art. 54 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt. W ocenie organu pierwszej instancji produkty te stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego bowiem kury nioski, z których uzyskano produkty, były karmione paszą zawierającą substancje niedozwolone. Ze względu na to właśnie zagrożenie decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00