Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 września 2012 r., sygn. II SA/Go 541/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2012 r. sprawy ze skargi D.B. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu zwierząt oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 roku nr [...] Powiatowy Lekarz Weterynarii zakazał D.B., prowadzącemu gospodarstwo [...], Odchowalnia (kurniki nr 1 i 2) oraz odchowalnię (kurnik 3) dzierżawioną od Gospodarstwa [...] W.W., wprowadzania do obrotu zwierząt (kur niosek) znajdujących się w tych kurnikach w okresie od [...] kwietnia 2012 roku do czasu cofnięcia zakazu. Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu [...] kwietnia 2012 roku w ramach postępowania wyjaśniającego inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, dokonali pobrania prób pasz znajdujących się w Gospodarstwie [...] D.B., Odchów kur niosek - karmidła w kurnikach nr 1, 2, 3. W dniu [...] kwietnia 2012 roku otrzymano wynik dodatni stwierdzający, iż w pobranej paszy znajduje się substancja niedozwolona, tj. elementy charakterystyczne dla zwierząt lądowych (kości).
W uzasadnieniu prawnym decyzji Powiatowy Lekarz Weterynarii powołał się na treść art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 roku o produktach pochodzenia zwierzęcego, art. 7 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii oraz art. 54 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt. W ocenie organu pierwszej instancji produkty te stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego bowiem kury nioski, z których uzyskano produkty, były karmione paszą zawierającą substancje niedozwolone. Ze względu na to właśnie zagrożenie decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 k.p.a.