Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2013 r., sygn. II SA/Wa 1754/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube Sędziowie WSA Andrzej Góraj Iwona Dąbrowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2013 r. sprawy ze skargi V. W. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia kolokwium habilitacyjnego - oddala skargę -
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] maja 2008 r. [...] V. W. zwróciła się do Rady Wydziału [...] o otwarcie przewodu habilitacyjnego, którego podstawę stanowiła publikacja "[...]".
Uchwałą z dnia [...] października 2008 r. Rada Wydziału [...] przychyliła się do wniosku skarżącej. Recenzentami w przewodzie habilitacyjnym zostali, wyznaczeni przez Radę Wydziału: [...] (UMK) i [...] (UW), a przez Centralną Komisję: [...] (IBL PAN w Warszawie) i [...] (UAM).
Dnia [...] czerwca 2008 r. Rada Wydziału [...] powołała Zespół Wydziałowy, który uchwałą z dnia [...] października 2009 r. postanowił skierować do Rady Wydziału wniosek o dopuszczenie [...] V. W. do kolokwium habilitacyjnego. Dnia [...] listopada 2009 r. Rada Wydziału dopuściła skarżącą do kolokwium habilitacyjnego, które odbyło się dnia [...] stycznia 2010 r.
Pismem z dnia [...] stycznia 2010 r. [...] V. W. została poinformowana, że Rada Wydziału [...] na posiedzeniu w dniu [...] stycznia 2010 r. przyjęła w tajnym głosowaniu uchwałę o nieprzyjęciu jej kolokwium habilitacyjnego.
W dniu [...] lutego 2010 r. [...] V. W. złożyła do Rady Wydziału [...] wniosek o powtórzenie kolokwium habilitacyjnego, które w dniu [...] stycznia 2010 r. uchwałą podjętą w tajnym głosowaniu nie zostało przyjęte przez ww. Radę. W uzasadnieniu podniosła, że członkowie Rady Wydziału nie przeprowadzili dyskusji przed głosowaniem. Wskazała, że nieprzyjęcie kolokwium jest dla niej osobistą porażką, o której przesądziły czynniki takie jak: złe samopoczucie po przebytej chorobie, przemęczenie i stres nasilający się z każdą minutą trwającego egzaminu, konfundująca niesprawność mikrofonu oraz atmosfera na sali. Podała, że członkowie Rady Wydziału dali jej odczuć, że jest osobą nieznaną, obcą i niejako "znikąd".