Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 35/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Owsińska - Gwiazda, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Sędzia WSA Artur Kot, Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego [...] w [...] na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2) stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Rada Miejska w R. działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy

z dnia 8 marca z 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591

z późn. zm., dalej jako "ustawa o samorządzie gminnym") w związku z art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2011 r., nr 45, poz. 235, dalej jako "ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3") podjęła w dniu [...] maja 2011 r. uchwałę nr [...] w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez Gminę Miasta R..

W § 1 ww. uchwały Rada określiła, że ustala się miesięczną opłatę stałą za pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez Gminę Miasta R. w wysokości 150 zł. (ust. 1). Maksymalna miesięczna wysokość opłaty za wyżywienie w żłobku utworzonym przez Gminę Miasta R. wynosi 120 zł. (ust. 2).

Stosownie do § 2 uchwały wysokość dziennej stawki żywieniowej zatwierdza Prezydent Miasta R. na wniosek dyrektora żłobka (ust. 1). Terminy wnoszenia opłat, o których mowa w § 1 ustala dyrektor żłobka (ust. 2).

Skargę na powyższą uchwałę Rady Miejskiej w R. z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniósł Prokurator Rejonowy R. - [...]. w R. (dalej jako skarżący). Uchwale tej zarzucił rażące naruszenie przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 58 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z art. 8 ust. 2 ustawy o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r., nr 34, poz. 198, dalej jako "ustawa o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej"), polegające na braku precyzyjnego wskazania w treści § 1 zaskarżonej uchwały rodzaju świadczeń, za które ustalono odpłatność oraz na ustaleniu w § 1 tejże uchwały odpłatności w formie stałej opłaty miesięcznej w relacji do możliwości pobytu dziecka w żłobku, nie zaś do charakteru, ilości i czasu trwania świadczeń, z których faktycznie dziecko korzysta. Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały Rady Miejskiej w R..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00