Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. II SA/Rz 953/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Krystyna Józefczyk Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. K. jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (PWIS) z [...] sierpnia 2010 r. nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) z [...] lipca 2012 r. nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u M. K. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że po otrzymaniu od Poradni Medycyny Pracy w S. zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka u M. K., wszczął postępowanie w sprawie. Po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego w środowisku pracy strony skierował M. K. na stosowne badania do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy- Poradni Chorób Zawodowych. Od wydanego przez ww. placówkę orzeczenia nr [...] z 26 stycznia 2012 r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej M. K. wniosła odwołanie. W jego wyniku wydane zostało przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego orzeczenie nr [...] z 12 czerwca 2012 r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

PPIS podał, że zgodnie z art. 2352 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn .zm., dalej zwana: "Kp") rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Z kolei decyzję w przedmiocie choroby zawodowej wydaje się na podstawie materiału dowodowego, w szczególności danych zawartych w orzeczeniu lekarskim oraz w formularzu oceny narażenia zawodowego pracownika lub byłego pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00