Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 lutego 2013 r., sygn. II SA/Gd 769/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Antończyk, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.), Sędzia WSA Mariola Jaroszewska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 27 lutego 2013 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 24 października 2012 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku usunięcia nieprawidłowości w wykonanych robotach budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 16 marca 2012 r., nr [...] orzekł o braku podstaw prawnych do podjęcia rozstrzygnięcia w trybie art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. nr 243 z 2010 r. poz. 1623 z poźn. zm.) w sprawie zamontowania dodatkowych drzwi do mieszkania nr [...] otwieranych na zewnątrz lokalu w budynku przy ul. M. [...] w G.

Uzasadniając wydaną decyzję, organ wyjaśnił, że w postępowania wszczętym na wniosek E. P. - zamieszkałej w mieszkaniu nr [...] przy ul. M. [...] w G., ustalił, że w mieszkaniu nr [...] przy ul. M. [...] w G. zamontowano dodatkowe drzwi zewnętrzne, które otwierają się na zewnątrz na klatkę schodową, zawężając przestrzeń wyjściową z lokalu nr [...]. Inwestorem zamontowanych drzwi jest W. H., który oświadczył, że zamontował je w latach 1995 - 1996 na etapie budowy budynku. Uznając, że na montaż drzwi wewnątrz budynku mieszkalnego nie jest wymagane pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru ich zamontowania, organ zwrócił się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej o opinię, czy nie zostały naruszone przepisy i bezpieczeństwo pożarowe wyjścia z lokalu nr [...] i [...] na klatkę schodową (drogę ewakuacyjną). Komendant Miejskiej Straży Pożarnej w piśmie z dnia 14 października 2011 r. wskazał, że podczas przeprowadzonej wizji lokalnej w budynku przy ul. M. [...] w G. ustalił, że szerokość spocznika mierzona od ściany do balustrady wynosi 1,4 m, mierzona od ściany do początku schodów wynosi 1,56 m, szerokość przejścia na spoczniku przy otwarciu przedmiotowych drzwi pod kątem 90° wynosi 0,52 m, a przy całkowitym otwarciu drzwi (wyłożenie na ścianę) szerokość spocznika wynosi 1,27 m. Aczkolwiek wymiary spocznika po otwarciu drzwi pod kątem 90° (0,52 m) są zdaniem Komendanta niezgodne z wymaganiami określonymi w § 242 ust 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 z późn. zm.), to jednak nie stanowi to podstawy do stwierdzenia występowania elementów zagrożenia życia, ponieważ drzwi są elementem ruchomym, a dokonywać pomiaru można pomiędzy balustradą a ścianą (po całkowitym otwarciu). Z uwagi na powyższe, w ocenie organu I instancji, brak było podstaw do podjęcia w niniejszej sprawie rozstrzygnięcia w trybie art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00