Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Wr 1191/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi P. H. - Syndyka masy upadłości M. T. "A" w upadłości likwidacyjnej z/s we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych: oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi P. H. - Syndyka masy upadłości M. T. "A" w upadłości likwidacyjnej (dalej: Syndyka, skarżącego) jest wskazana w sentencji decyzja, którą utrzymana została w mocy decyzja Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych wraz z odsetkami za zwłokę za lata 2005, 2008 i 2009.
Zaskarżone rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Syndyk, pismem z dnia 2 listopada 2011 r. wniósł o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych wskazując, że postanowieniem Sądu Rejonowego dla W.-F. z dnia [...]ogłoszona została upadłość M. T., prowadzącego działalność pod wskazaną wyżej firmą. Przesłanką ogłoszenia upadłości była niewypłacalność, a w rezultacie trwałe niewykonywanie wymagalnych zobowiązań. Zdaniem Syndyka, za umorzeniem powstałych zaległości podatkowych przemawiał zarówno ważny interes podatnika, jak i interes publiczny. Wyjaśniał, że przedsiębiorca w upadłości prowadził działalność deweloperską, w ramach której wybudował osiedla domów wielorodzinnych, a nabywcy lokali, pomimo zapłaty ceny sprzedaży, nie otrzymali aktów własności. Ponadto niedokończone zostały budowy innych domów wielorodzinnych. Upadły na dzień ogłoszenia upadłości miał też wielu innych wierzycieli - ponad 130 podmiotów, a ogółem suma uznanych wierzytelności wynosiła około 20.000.000 zł. Majątek masy upadłości oszacowany został na kwotę 15.611.047 zł netto, przy czym, mając na względzie charakter prawny czynności upadłego oraz jego pełnomocnika, które doprowadziły do uszczuplenia majątku masy upadłości, jej skład może ulec zmianie. Dalej Syndyk wskazał, iż został ogłoszony przetarg na sprzedaż nieruchomości, z wyłączeniem mieszkań zajętych przez wierzycieli, którzy za te mieszkania zapłacili. Jednakże poniesienie dodatkowych wydatków w postaci zobowiązań publicznoprawnych może uniemożliwić zaspokojenie wierzycieli. W konsekwencji nie będzie możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych zajmowanych przez wierzycieli deweloperskich, a w rezultacie konieczna będzie eksmisja 41 rodzin, w tym wiele z małoletnimi dziećmi i sprzedaż przez Syndyka mieszkań zajmowanych dotychczas przez te rodziny. Syndyk podkreślił, iż wiele mieszkań zostało sfinansowanych kredytami bankowymi, zaciągniętymi na kilkadziesiąt lat. Tym samym wierzyciele pozostaną z obowiązkiem spłaty kredytów i pozbawieni nabytych mieszkań.