Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 sierpnia 2009 r., sygn. I SA/Łd 382/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2009 r. przy udziale --- sprawy ze skargi MB na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...], [...] w przedmiocie odmowy udzielenia ulgi podatkowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...]r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...]r. Nr [...]odmawiającą M. B. umorzenia pozostałych do zapłaty odsetek za zwłokę przypisanych do zapłaty na podstawie decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...]r. Nr [...].
W uzasadnieniu decyzji wskazał, że decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. określił U. i M. B., wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001r. w kwocie 108.602,60zł i wysokość odsetek za zwłokę, w związku z nie złożeniem deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy za miesiące od stycznia do czerwca 2001r. oraz wykazaniem w deklaracjach za miesiące od lipca do listopada 2001r. kwoty zaliczki mniejszej od należnej kwoty, w ogólnej wysokości 24.436,10 zł, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi prawomocnym wyrokiem z dnia 8 czerwca 2006r. sygn. akt I SA/Łd 372/06 oddalił skargę na decyzję organu odwoławczego utrzymująca w mocy decyzję z dnia [...]r. Nr [...].
Dalej podniósł, iż w piśmie z dnia 19 marca 2007r. podatnik wniósł o rozłożenie, wynikającego z decyzji z dnia [...]r. Nr [...] zobowiązania, na 12 rat, a w odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 1 lipca 2008r. do uzupełnienia wniosku w zakresie m.in.: dostarczenia odpowiednich zaświadczeń o uzyskanej pomocy publicznej w organach podatkowych, dostarczenia zaświadczeń o uzyskanej pomocy publicznej w innych instytucjach, określenia jakiego rodzaju pomocy dotyczy wniosek oraz określenia jakiej działalności będzie dotyczyć pomoc o jaką się podatnik ubiega, wyjaśnił, że nie ubiegał się o udzielenie pomocy publicznej w innych instytucjach, nie otrzymał pomocy w okresie bieżącego roku kalendarzowego, ani w okresie dwóch poprzednich lat kalendarzowych. Zauważył nadto, iż zdaniem podatnika, w jego sprawie ma zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r., zgodnie z jego treścią do sektora transportu stosuje się pomoc de minimis, a skoro podatnik prowadzi wyłącznie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług przewozu towarów, to wnosi o przyznanie ulgi w spłacie zaległości podatkowych w ramach pomocy de minimis, która dotyczy działalności w postaci transportu drogowego towarów pojazdami uniwersalnymi. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego może uzyskać, jak argumentował podatnik, pomoc de minimis, jeżeli wartość tej pomocy brutto, łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez ten podmiot, w okresie bieżącego roku kalendarzowego i dwóch poprzednich lat kalendarzowych nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro.