Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Wa 1975/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk Andrzej Kołodziej (spr.) Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi E. K. na orzeczenie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby 1) uchyla zaskarżone orzeczenie oraz utrzymane nim w mocy orzeczenie nr [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] lipca 2012 r., 2) określa, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz E. K. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem nr [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. Komendant Wojewódzki Policji w [...] (dalej KWP w [...]) wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko asp. szt. E. K. (dalej skarżąca) - detektywowi Sekcji I Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w [...], zarzucając wyżej wymienionej, że w dniu [...] czerwca 2012 r. ok. godz. [...] stawiła się do służby w Komendzie Wojewódzkiej Policji w [...] przy ul. [...] będąc w stanie nietrzeźwości, co wypełnia znamiona czynu z art. 132 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. nr 217, poz. 1280 ze zm.).

Po przeprowadzeniu czynności dowodowych, ustalono następujący stan faktyczny sprawy.

W dniu [...] czerwca 2012 r. ok. godz. [...] J. J. - pracownik ochrony Wydziału ds. Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Wojewódzkiej Policji w [...], pełniący służbę na posterunku ochronnym nr [...] umiejscowionym przy bramie wjazdowej na teren komendy od strony ul. [...], zauważył, że na teren jednostki weszła skarżąca, która po kilku krokach zatoczyła się, a następnie upadła. J. J. natychmiast podszedł do niej, aby pomóc jej wstać. W tym czasie pod bramę wjazdową podjechał samochód służbowy marki [...], kierowany przez P. M., zatrudnionego w Wydziale Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w [...]. P. M. widząc zaistniałe zdarzenie zatrzymał samochód, a następnie razem z J. J. podnieśli skarżącą i doprowadzili ją do pomieszczenia posterunku ochronnego nr [...]. Z uwagi na fakt, iż od skarżącej czuć było woń alkoholu, J. J. o powyższej sytuacji telefonicznie poinformował podinsp. W. N. - zastępcę naczelnika Wydziału ds. Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Wojewódzkiej Policji w [...], który niezwłocznie przybył na posterunek. Na miejscu J. J. poinformował go o zaistniałym zdarzeniu. Skarżąca na pytanie podinsp. W. N. o cel przybycia na teren jednostki, odpowiedziała, że jest funkcjonariuszką Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w [...] i od godz. [...] rozpoczyna służbę. Mając na uwadze stan w jakim znajdowała się skarżąca, tj. nieskładne wypowiedzi oraz kłopoty z utrzymaniem równowagi, podinsp. W. N. powiadomił telefonicznie o tym zdarzeniu jej przełożonego - podinsp. R. M., naczelnika Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w [...], a także dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji w [...], prosząc o przysłanie policjantów z urządzeniem do badania stanu trzeźwości. Po chwili do pomieszczenia posterunku przybył podinsp. R. M., a następnie patrol z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w [...] z urządzeniem do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Skarżąca odmówiła poddania się badaniu stanu trzeźwości na wymienionym urządzeniu, natomiast wyraziła zgodę na pobranie krwi celem ustalenia zawartości alkoholu. Wobec powyższego, podinsp. R. M. do dalszych czynności wyznaczył swojego zastępcę - nadkom. T. P., który wraz ze skarżącą oraz przybyłym patrolem udali się do Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA przy ul. [...] w [...]. Tam, jak wynika z protokołu pobrania krwi, o godz. [...] pobrano do badań próbkę krwi od skarżącej. Podczas wywiadu lekarskiego skarżąca oświadczyła, że w dniu [...] czerwca 2012 r. w godz. [...] spożywała alkohol w ilości 300 ml. Uwzględniając okoliczności zdarzenia oraz stan w jakim znajdowała się skarżąca, nadkom. T. P. podjął decyzję o niedopuszczeniu jej do wykonywania w tym dniu obowiązków służbowych i po zakończeniu badań w szpitalu wraz z nadkom. T. B. - kierownikiem Sekcji I Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w [...] odwieźli skarżącą do jej miejsca zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00