Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Rz 773/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Robert Sawuła Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk /spr./ WSA Joanna Zdrzałka Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w części dotyczącej odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] Starosta Powiatu [...] uznał J. K. za osobę bezrobotną od dnia 17 kwietnia 2012 r. oraz odmówił przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że J. K. nie spełnił warunku przyznania prawa do zasiłku, określonego w art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze, zm.) - zwanej dalej ustawą, gdyż w wymaganym okresie 365 dni przypadających w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji, tylko przez 85 opłacał składki na Fundusz Pracy.

W odwołaniu J. K. podał, że 9 stycznia 2011 r. ukończył 60 rok życia i w związku z tym został ustawowo zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, mimo kontynuowania działalności gospodarczej i odprowadzania pozostałych składek do dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy to jest do 17 kwietnia 2012 r. Ustawowe zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy pozbawiło go prawa do zasiłku dla bezrobotnych, gdyż ustawodawca nie uwzględnił osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 14 b ust. 2 i art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy). Działalność gospodarczą zaprzestał prowadzić z przyczyn ekonomicznych, a wiek emerytalny osiągnie za 5 lat, dlatego nieprzyznanie zasiłku dla bezrobotnych pozbawiło go wszelkich środków do życia. Powołał się na odpowiedź Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2011 r. na interpelację poselską nr 746 w sprawie niespójności przepisów dotyczących osób w wieku ponad 50 lat prowadzących działalność gospodarczą zgodnie, z którą okres prowadzenia działalności gospodarczej przez kobiety powyżej 55 lat i mężczyzn powyżej 60 lat powinien być zaliczony do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00