Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Sz 1047/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak,, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi Spółki A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej Spółki A. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wójt Gminy postanowieniem z dnia [...], nr [...], wydanym na podstawie art. 94 §1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 ze. zm.), zwanej dalej "K.p.a.", zawiesił postępowanie w sprawie wniosku Spółki A. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiącej własność Gminy, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą o nr [...], oznaczonej jako działki o numerach ewidencyjnych: [...] położonej w obrębie ewidencyjnym [...] oraz o rozłożenie na raty opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ww. nieruchomości na okres 20 lat, do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Okręgowy sprawy z powództwa Gminy o rozwiązanie wieczystego użytkowania nieruchomości opisanej powyżej (sygn. akt [...]).
Organ ustalił, że wnioskiem z dnia [...] ( data wpływu [...]) Spółka wystąpiła do Wójta Gminy o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz o rozłożenie na raty opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ww. nieruchomości na okres 20 lat, podczas gdy przed Sądem Okręgowym, z powództwa Gminy, toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania przedmiotowej nieruchomości. W świetle art. 97 § 1 pkt. 4 K.p.a. organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Wójt Gminy uznał, że rozstrzygnięcie sprawy cywilnej ma znaczenie prawne dla postępowania w sprawie ponieważ zadecyduje o istnieniu bezwzględnej przesłanki przekształcenia jaką jest istnienie prawa wieczystego użytkowania. Rozwiązanie umowy przez sąd spowoduje bezprzedmiotowość postępowania i jego umorzenie.