Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 listopada 2015 r., sygn. II SA/Sz 337/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 października 2015 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...], znak: [...]:
1) umorzył w części postępowanie w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...] nr [...] w obrębie [...], stanowiącej własność Gminy Miasto S., oznaczonej w ewidencji gruntów numerem działki [...] o powierzchni [...] m2, uregulowanej w księdze wieczystej KW nr [...], dotyczące udziału D.W., Z.P, E.B. i T.M,
2) odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w S. przy ul. [...] nr [...] w obrębie [...], stanowiącej własność Gminy Miasto S., oznaczonej w ewidencji gruntów numerem działki [...] o powierzchni [...] m2, uregulowanej w księdze wieczystej KW nr [...].
W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji organ I instancji stwierdził na wstępie, że wnioskiem, który wpłynął w dniu [...], A.P. i Z.P. zwrócili się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności opisanej wyżej nieruchomości. Wniosek złożony został na podstawie obowiązującej w dacie jego sporządzenia ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.). Organ wskazał, iż wówczas ustawowe przesłanki dokonania przekształcenia nie były spełnione.
Podał następnie, że w dniu [...] weszła w życie ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, a zgodnie z jej art. 8 do spraw wszczętych na podstawie ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu [...] i niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy znowelizowanej ustawy. W myśl art. 1 ust. 3 ustawy z 2005 r., z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogły wystąpić również osoby fizyczne będące następcami osób wymienionych w art. 1 ust. 1 tej ustawy. W związku z tym, pismem z dnia [...] z wnioskami wystąpili: A.Z., P.B., E. i A. B., A.T., M.i R. U., K.A., E.R., T.M., Z. i J. S. oraz J. i C. K. Warunkiem dokonania przekształcenia było złożenie wniosku w tej sprawie przez wszystkich współużytkowników wieczystych nieruchomości, organ I instancji ustalił natomiast, że wszyscy z wnioskiem takim nie wystąpili - brakowało wniosków M.S. (następcy prawnego Z. i J. S.) oraz następców prawnych zmarłych: Z.P., B.T. i E.B. W wyniku kolejnych wezwań wnioski (w datach podanych w decyzji) złożyli: M.S., M.P., Z.P., T.P., U.P., D.P., B.T., I.T., J.T., R.B., W.B. i A.B..