Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. IV SA/Gl 240/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stwierdził u R.B. choroby zawodowej obustronny trwały odbiorczy ubytek słuch typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowany hałasem wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu decyzji organ ten stwierdził, że na podstawie orzeczeń nr [...] z dnia [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wystawionego przez Poradnię Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. i z dnia [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wystawionego przez Przychodnię Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. oraz oceny narażenia zawodowego stwierdzającej pracę w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej, lekarze orzecznicy wskazali, że stwierdzony badaniami lekarskimi stan narządu słuchu nie upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej. Wskazany organ odnosząc się do stanu zdrowia strony stwierdził, że przeprowadzone badania przez obie uprawnione placówki medyczne wykazały, że ubytek słuchu udokumentowany w trakcie prowadzonych badań nie spełnia kryterium podwyższenia progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się R.B., który wniósł odwołanie do [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. W odwołaniu tym nie zgodził się z decyzją lekarzy o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, jak również wystąpił o uzupełnienie materiału dowodowego celem wydania prawidłowej decyzji w przedmiotowej sprawie. W motywach odwołania podniósł, że w tego typu sprawach decyzje wydaje się na podstawie orzeczeń właściwych placówek medycznych, jednakże nie zwalnia to organu administracji od obowiązku wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy. W rozpatrywanej sprawie organ pierwszej instancji wydał decyzję z uchybieniem obowiązujących unormowań, ponieważ opinia biegłych, a taką funkcję pełnią orzeczenia placówek medycznych musi zawierać umotywowanie zajętego stanowiska zrozumiałe dla strony. W tej sprawie materiał dowodowy wymaga uzupełnienia, w zakresie o przeprowadzenie badania obiektywnego słuchowego potencjału wywołanego z pnia mózgu "ABR" w specjalistycznej klinice w Z.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00