Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2012 r., sygn. II SA/Wa 1134/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędziowie WSA Adam Lipiński, Ewa Marcinkowska (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2012 r. sprawy ze skargi R. L. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] listopada 2011 r. R. L. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. o wydanie zaświadczenia, zawierającego dane o wysokości podstawy wymiaru uposażenia należnego funkcjonariuszowi - [...] w J. - według stanu na dzień 1 stycznia 2007 r.
Komendant Wojewódzki Policji [...]. postanowieniem z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 219 K.p.a., odmówił wydania ww. zaświadczenia.
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, iż R. L. jest emerytowanym funkcjonariuszem, zwolnionym ze służby ze stanowiska [...] w J. z dniem [...] czerwca 1989 roku. Z treści wniosku o wydanie zaświadczenia wynika natomiast, że R. L. wnioskuje o wydanie zaświadczenia, określającego wysokość uposażenia, które byłoby mu należne, gdyby w dniu 1 stycznia 2007 r. zajmował stanowisko [...] w J.
Odnosząc się do powyższego wniosku Komendant Wojewódzki Policji [...] stwierdził, iż nie może spełnić żądania w zakresie treści zaświadczenia z uwagi na fakt, że wnioskodawca od dnia [...] czerwca 1989 r. pozostaje funkcjonariuszem w stanie spoczynku i nie jest mu przez organy Policji naliczane, ani tym bardziej wypłacane uposażenie. Przepis art. 218 § 1 K.p.a. nakłada natomiast na organ obowiązek wydania zaświadczenia potwierdzającego fakty wynikające z prowadzonych przez ten organ ewidencji, czy rejestrów. Konstruowanie hipotetycznego wyliczenia kłóci się z tą zasadą. Komendant Wojewódzki Policji [...] nie posiada bowiem ewidencji, rejestrów ani innych danych, umożliwiających wydanie zaświadczenia o żądanej przez wnioskodawcę treści. Organ podkreślił przy tym, że istotą wydania zaświadczenia nie jest stworzenie nowej sytuacji prawnej strony jak to ma miejsce w przypadku decyzji administracyjnej, ale jedynie deklaratoryjne poświadczenie już istniejącego stanu prawnego i faktycznego, dokonane w oparciu o dane posiadane przez organ. W przedmiotowej sprawie nie jest zatem możliwe potwierdzenie faktów, które nie nastąpiły, a tym samym - wydanie zaświadczenia o żądanej przez wnioskodawcę treści.