Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 października 2012 r., sygn. III SA/Kr 9/12
Sygn. akt III SA/Kr 9/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 9 października 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek (spr.), Sędziowie WSA Dorota Dąbek, WSA Maria Zawadzka, , Protokolant Urszula Bukowiec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2012 r., sprawy ze skargi A. P. - "A", na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego, z dnia 18 listopada 2011 r. nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2011 r. Nr [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na firmę A. P. "A" karę pieniężną w kwocie 15.000 zł. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w dniu [...] 2011 r. w D na drodze krajowej nr [...] C - B, inspektor transportu drogowego zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy marki DAF o numerze rejestracyjnym [...] wraz z przyczepą marki KOGEL o numerze rejestracyjnym [...]. Kierowcą był M. Ł., który wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy w imieniu firmy A. P. "A". W momencie zatrzymania do kontroli pojazd poruszał się celem załadowania w miejscowości T w Czechach. W trakcie kontroli stwierdzono następujące uchybienia:
1. wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące, do którego podłączone zostały niedozwolone urządzenia dodatkowe. Organ I instancji wskazał, iż w trakcie kontroli stwierdzono, iż samochód wyposażony był w tachograf Siemens 1324 z numerem fabrycznym [...]. Natomiast w popielniczce w pojeździe znaleziono pilota zdalnego sterowania - nadajnik. Ze względu na uzasadnione podejrzenie zastosowania niedozwolonego urządzenia wpiętego w instalację tachografu dokonano próby drogowej. Podczas próby drogowej, wykonanej w asyście kierowcy, po naciśnięciu jednokrotnym pilota, przy prędkości 60 km na godzinę, prędkość spadła nagle do 0 km/h, a w trakcie jazdy na tachografie z pozycji "jazda" tachograf przełączył się w pozycję "odpoczynek". Organ I instancji stwierdził, że podłączenie do instalacji tachografu niedozwolonego urządzenia umożliwiało kierowcy dokonywanie zmian w zapisach na wykresówkach tak, aby wprowadzić w błąd służby kontrolne. W związku z powyższym organ I instancji na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 8 i ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.) oraz L.p. 11.1 ust. 2 lit. a załącznika do tej ustawy nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 10.000 zł.