Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 lipca 2012 r., sygn. I SA/Wr 200/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Barbara Ciołek,, Protokolant: Paulina Wódka, Po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi L.Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 9 grudnia 2011 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

L.Z. zwrócił się wnioskiem z dnia [...] o rozłożenie na 48 rat zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług oraz umorzenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, wskazując, że w miarę możliwości zaległości podatkowe regulował, gdy dysponował dochodami. Zdaniem strony kwota zaległości wskazuje na ważny interes w częściowym umorzeniu zaległości i rozłożeniu na raty pozostałej zaległości, strona nie posiada nieruchomości. Interes publiczny, zdaniem strony, przejawia się w tym, że podjęcie egzekucji zaległości podatkowych może nie doprowadzić do ich pokrycia w całości, wraz z odsetkami. Po złożeniu przez stronę oświadczenia o stanie majątkowym i sytuacji finansowej organ I instancji decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił stronie umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiące grudzień 2005 r. i od lutego do maja 2006 r.

Utrzymując w mocy decyzję organu I instancji Dyrektor Izby Skarbowej w zaskarżonej decyzji z dnia [...] nr [...], wskazując na przepis art. 67a § 1 pkt 2) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2012 poz. 749 - dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa) stwierdził, że przepis ten nie obliguje organów podatkowych do udzielenia ulgi w odniesieniu zaległości podatkowych w każdym przypadku wystąpienia z wnioskiem przez podatnika. Omówił organ przesłanki przyznania ulgi podatkowej, podkreślając, że przez "ważny interes" podatnika należy rozumieć sytuację, w jakiej podatnik znalazł się z przyczyn niezależnych od jego postępowania, która uniemożliwiła mu jednorazową spłatę należności podatkowej. Obowiązująca zasada terminowego regulowania należności podatkowych ogranicza organ podatkowy w swobodnym przyznawaniu ulg ubiegającym się, a nadto swoboda ta jest ograniczona konstytucyjna zasadą równości i sprawiedliwości opodatkowania. Wyjaśnił organ pojęcie interesu publicznego, powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00