Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 września 2012 r., sygn. I SA/Ol 326/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Piskozub, sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Jakub Gosk, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 5 września 2012r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę

Uzasadnienie

Złożonym w dniu 28 listopada 2011 r. i uzupełnionym 9 grudnia 2011 r. wnioskiem, J.D. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za lata 2001 - 2008 oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych za te lata wraz z odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu wskazał na problemy finansowe jakie wystąpiły w związku prowadzoną przez Niego od 1984 r. działalnością gospodarczą, których początek nastąpić miał z chwilą nałożenia przez Urząd Skarbowy, decyzją z dnia "[...]" sankcji podatkowej w podatku VAT. Wnioskodawca podniósł, że od końca 1991 r. prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej wspólnie z żoną. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) małżonkowie złożyli zgłoszenie rejestracyjne podatnika od towarów i usług. W połowie 1994 r. J. D. zrezygnował ze wspólnej działalności i od tego czasu prowadził ją samodzielnie, jednak pozostając, jak podał, w błędnym przeświadczeniu, nadal posługiwał się numerem NIP nadanym spółce cywilnej. Skutkiem nałożonej przez organ podatkowy z tego tytułu sankcji było postępowanie egzekucyjne, które według strony, znacząco utrudniało prowadzenie działalności gospodarczej i powodowało niemożność terminowego regulowania zobowiązań wobec kontrahentów.

W dalszej części uzasadnienia wniosku o umorzenie podatnik wskazał na problemy zdrowotne związane z przebytym w 1999 r. ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego, które przerodziło się w zapalenie otrzewnej. Jak podał, w wyniku choroby stracił możliwości podejmowania jakiejkolwiek aktywności zarobkowej przez około pół roku, co przełożyło się na utratę płynności finansowej i narastanie zaległości. W 2002 r. przystąpił do postępowania restrukturyzacyjnego na podstawie ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.). W celu opłacenia należności nieobjętych tym postępowaniem i uzyskania stosownego zaświadczenia o niezaleganiu z tego tytułu, próbował zaciągnąć pożyczkę od firmy A. Firma ta dopuściła się jednak oszustwa. Pobrała bowiem opłatę od przyszłego kredytu, którego nie przelała na konto klienta. To zaś ostatecznie przekreśliło szanse podatnika na odzyskanie płynności finansowej. W końcowej części wniosku J. D. dodał, że od 2008 r. nie prowadzi działalności gospodarczej, obecnie jest emerytem, a stan zdrowia nie pozwala mu pracować tak intensywnie jak w latach poprzednich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00