Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Gl 74/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Milena Olczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi E. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej - umorzenie zaległości podatkowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a i art. 67 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w K. rozpatrując sprawę w postępowaniu odwoławczym, decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] Nr [...] w części odmawiającej pani E.Z. umorzenia zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. w wysokości [...] zł, w pozostałej zaś części uchylił wspomnianą decyzję i umorzył zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. w kwocie [...] zł.

Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że w odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji odmawiającej umorzenia przedmiotowej zaległości podatkowej pełnomocnik strony zarzucił naruszenie art. 67 § 1 Ordynacji podatkowej, poprzez ustalenie, że nie istnieje ważny interes podatnika i interes społeczny uzasadniający umorzenie zaległości podatkowej. Zarzucił, że istnieje rażąca sprzeczność istotnych ustaleń organu podatkowego ze zgromadzonymi dowodami. Podniósł, że doszło do naruszenia prawa materialnego art. 67 § 1 w związku z art. 59 § 1 Ordynacji podatkowej, poprzez wydanie dwóch decyzji dotyczących jednej zaległości podatkowej. Powołał jako argument przemawiający za przyznaniem ulgi, niezgodny z Konstytucją RP brak możliwości wspólnego opodatkowania się małżonków w wyniku śmierci jednego z nich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00