Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Wa 677/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant ref. staż. Renata Lewandowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2012 r. sprawy ze skargi P. D. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Środowiska postanowieniem z [...] lutego 2012r. - zaskarżonym skargą przez P. D. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora [...] Parku Narodowego z [...] stycznia 2012r., którym odmówiono uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji obejmującej realizację budynku mieszkalnego i gospodarczo - garażowego w ramach nowej zabudowy zagrodowej na działce [...] we wsi C., w gminie S., na terenie [...] Parku Narodowego.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia organ odwoławczy podał, iż pismem z 15 grudnia 2011r. Wójt Gminy S. zwrócił się do Dyrektora [...] Parku Narodowego z prośbą o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji wyżej opisanej. Planowane przedsięwzięcie ma być realizowane na działce nr [...] położonej w miejscowości C., gmina S. w obszarze objętym ochroną krajobrazową [...] Parku Narodowego.

Organ przytaczając treść art. 3 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody, wskazał iż w celu niedopuszczenia do degradacji walorów przyrodniczych objętych ochroną ustawodawca w art. 15 ust. 1 ww, określił katalog zakazów obowiązujących w parkach narodowych. Jednym z nich jest ustanowiony w art. 15 ust. 1 pkt 1 zakaz "budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego". Jednocześnie w art. 15 ust 2 pkt 5 wskazany został wyjątek od tej zasady, stanowiący, że zakaz ten (jak również inne określone w art. 15 ust. 1), nie dotyczy "obszarów objętych ochroną krajobrazową w trakcie ich gospodarczego wykorzystania przez jednostki organizacyjne, osoby prawne lub fizyczne oraz wykonywania prawa własności, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego". W świetle art. 5 pkt 8 ustawy o ochronie przyrody, pod pojęciem ochrony krajobrazowej należy rozumieć zachowanie cech charakterystycznych danego krajobrazu. Oznacza to, że działalność objęta zakazami dokonywana przez człowieka na obszarze objętym ochroną krajobrazową jest dopuszczalna, jeżeli jest kontynuacją dotychczasowego sposobu wykorzystania gospodarczego danego terenu przez określony podmiot i nie wpływa na zmianę cech charakterystycznych krajobrazu na tym obszarze. Z powyższego wynika, że przepis ten nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć zlokalizowanych na terenie parku narodowego, lecz tylko do tych, które nie są zgodne z ww przesłankami. Oznacza to, że właściciel może wykorzystywać swoją działkę w sposób, który nie koliduje z celem tworzenia parku narodowego. Przykładem może być ekstensywne użytkowanie łąk, umożliwiające występowanie roślin i zwierząt oraz zachowanie siedlisk przyrodniczych.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00