Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Gl 891/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w T. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] r., nr [...]; 2) określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3) zasądza od [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz w oparciu o art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r., Nr 122, poz. 851 ze zm.), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. stwierdził u J.J. chorobę zawodową - astmę oskrzelową -wymienioną w pozycji 6 wykazu chorób zawodowych, określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, iż J.J. była zatrudniona w latach 2008-2010 w A Sp. z o.o. w T. na stanowisku montera. W orzeczeniu lekarskim Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w S. z dnia [...] r. nr [...] rozpoznano u niej astmę oskrzelową pochodzenia zawodowego. Dalej organ wskazał, że J.J. w dniu 18 sierpnia 2009 r. w trakcie pracy uległa [...], które to zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. W dniach od 19 sierpnia 2009 r. do 28 sierpnia 2009 r. była leczona w Oddziale Toksykologii Klinicznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. Wypisana została z rozpoznaniem: "[...] w miejscu pracy - wypadek. [...]". Następnie była hospitalizowana w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. w październiku i listopadzie 2009 r. oraz w dniach 28 czerwca - 2 lipca 2010 r. W trakcie ostatniej hospitalizacji stwierdzono między innymi dodatni wynik próby farmakodynamicznej z histaminą, który potwierdził utrzymywanie się nieswoistej nadreaktywności skurczowej oskrzeli. Następnie, za orzeczeniem lekarskim, stwierdził, że biorąc pod uwagę całokształt obserwacji klinicznej, ścisłą korelację czasową - kilkugodzinny okres pomiędzy potwierdzonym zatruciem czynnikiem drażniącym - izocyjanianami w stężeniach przekraczających dopuszczalne normy higieniczne w miejscu pracy a początkiem choroby, a także brak danych o istnieniu przewlekłej choroby oskrzeli w okresie poprzedzającym to zdarzenie, brak cech atopii oraz utrzymującą się wysoką nadreaktywność skurczową oskrzeli, istnieją podstawy do rozpoznania z przeważającym prawdopodobieństwem astmy oskrzelowej o typie nieimmunologicznym pod postacią zespołu reaktywnej dysfunkcji dróg oddechowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00