Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Kr 382/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Budowlanego "A" N., B., Ś. Sp. jawna z siedzibą w K na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 24 stycznia 2012r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz strony skarżącej kwotę 257 zł ( dwieście pięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Z. C. ur. [...] 1980 r. pracował u strony skarżącej - w Przedsiębiorstwie Budowlanym "A" N., B., Ś., Spółka jawna z siedzibą w K w okresie od 25.01.2011 r. do 30.04.2011 r. na stanowisku murarza, przy czym - zgodnie ze skierowaniem do Poradni Chorób Zawodowych OMP z dnia 21 marca 2011 r. - w okresie od 07.03.2011 r. do 30.03.2011 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. W okresie pracy był narażony na czynniki szkodliwe, a konkretnie miał kontakt z gotową zaprawą murarską, rzadziej z jej składnikami (k. 4 akt adm.).

Z. C. był badany w Ośrodku Medycyny Pracy, który w dniu 12 lipca 2011 r. wydał orzeczenie lekarskie Nr [...], znak: [...] o rozpoznaniu choroby zawodowej - choroby skóry pochodzenia zawodowego pod nazwą "alergiczne kontaktowe zapalenie skóry" z poz. 18/1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. (Dz. U. Nr 105, poz. 869). W uzasadnieniu tego orzeczenia Ośrodek Medycyny Pracy podał, że "biorąc pod uwagę badania dermatologiczne, w którym stwierdzono zmiany skórne o typowej dla schorzenia morfologii i lokalizacji; testy skórne z alergenami zawodowymi (dodatnie testy kontaktowe z chromem i zaprawą murarską) i analizę wywiadu środowiskowego (udokumentowany kontakt zawodowy z testowanymi alergenami - zaprawą murarską) istnieją podstawy do przyjęcia związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy rozpoznaną chorobę a pracą zawodową" (k. 6 akt adm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00