Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 lipca 2012 r., sygn. II SA/Gd 196/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi A. M. i T. M. na uchwałę Rady Gminy z dnia 29 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 27 grudnia 2011 r. A. Ż. -M. i T. M. wezwali Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa - uchwały nr [...] z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy K.

A. Ż. -M. w swoim wezwaniu podniosła, że w toku procedury uchwalania studium po jego wyłożeniu do publicznego wglądu nastąpiła zmiana lokalizacji zakładu wydobywczego gazu ziemnego. W ocenie wzywającej w takiej sytuacji powinno nastąpić ponowienie procedury poprzez uzyskanie opinii dla nowej lokalizacji, ponowienie uzgodnień oraz ponowne wyłożenie projektu. Natomiast brak takich kroków świadczy o naruszeniu procedury sporządzania studium. Dalej wnosząca wezwanie wskazała, iż naruszenie to ma charakter istotny, gdyż przedłożenie dokumentu studium do zaopiniowania Dyrektorowi Okręgowego Urzędu Górniczego mogłoby wiązać się z wydaniem negatywnej opinii zwłaszcza, że po zmianie lokalizacji zakład został przeniesiony w bezpośrednie sąsiedztwo terenów mieszkaniowych i wskazanych w studium do zainwestowania w kierunku mieszkaniowym.

T. M. w wezwaniu kierowanym do Rady Gminy zarzucił naruszenie trybu uchwalania studium poprzez wadliwe głosowanie nad zgłoszonymi przez mieszkańców gminy uwagami do projektu studium. W przekonaniu wzywającego dwukrotne głosowanie oraz przedstawienie uwag w sposób zbiorczy, a nie zindywidualizowany doprowadziło do ich nieuwzględnienia i uchwalenia studium o treści nie realizującej postulatów właścicieli działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00