Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Wa 575/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska (sprawozdawca), Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Protokolant, asystent sędziego Monika Michnik-Misterek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi M. K. - przedstawiciela ustawowego małoletnich: K. i W. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28 października 2011 r. M.K. wystąpiła do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku dla małoletnich dzieci K. i W.K.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. znak [...], wydaną na podstawie art. 83 ustawy z 17 grudnia 199 8r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu decyzji Prezes ZUS podał, że renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. W związku z tym, w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlega spełnienie przesłanek wskazanych w art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przez osobę zmarłą, a następnie do świadczenia w drodze wyjątku przez wnioskodawcę - członka rodziny osoby zmarłej. Organ wskazał, że z dokumentacji zawartej w aktach rentowych wynika, że zmarły w wieku 34 lat ojciec dzieci posiadał udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 5 lat, 4 miesiące i 11 dni. W 10-leciu przypadającym przed dniem śmierci - zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwykłym - udowodniono tylko 2 lata, 5 miesięcy i 4 dni tych okresów. Ponadto organ wskazał, że w latach 2003-2004 oraz 2004-2008 wystąpiły przerwy w wykonywaniu zatrudnienia. Ponadto po zaprzestaniu wykonywania zatrudnienia w marcu 2009 r. do dnia śmierci w sierpniu 2011 r., tj. przez ponad 2 lata, ojciec dzieci nie wykonywał zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Dodatkowo Prezes ZUS podniósł, że w wymienionych przerwach ojciec dzieci nie miał orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, jak również nie zostały wykazane żadne inne szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód w kontynuowaniu ubezpieczenia w celu nabycia przez ojca dzieci uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym. Organ wyjaśnił również, że przy rozpatrywaniu uprawnień do renty ocenie podlegała również sytuacja materialna z tym, że nie stanowiła ona jedynego kryterium przesądzającego o przyznaniu świadczenia w drodze wyjątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00