Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Bk 291/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.),, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi Z. B. na czynność Starosty Powiatu B. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części kwoty z tytułu opłaty za wydanie karty pojazdu 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności i stwierdza, że skarżącemu Z. B. przysługuje uprawnienie do zwrotu części opłaty za wydanie karty pojazdu w kwocie 425 (słownie: czterysta dwadzieścia pięć) złotych, 2. zasądza od Starosty Powiatu B. na rzecz skarżącego Z. B. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 21 października 2011 r. (data wpływu do organu) Z. B. zwrócił się do Starosty Powiatu B. o zwrot części opłaty za wydanie karty pojazdu w wysokości 425 zł, którą uiścił w związku z pierwszą rejestracją w Polsce w dniu 30 grudnia 2004 r. importowanego samochodu marki Citroen Xantia nr rejestracyjny [...].

W odpowiedzi na powyższy wniosek pismem z dnia [...] października 2011 r. nr [...] Starosta stwierdził, że opłata za kartę pojazdu została pobrana zgodnie z obowiązującym w dacie jej wydania prawem, tj. przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym jak i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. Dlatego też brak jest podstaw do dokonania zwrotu części opłaty. Zdaniem organu stanowiska tego nie zmienia fakt późniejszego zakwestionowania przez Trybunał Konstytucyjny zgodności przepisu określającego wysokość opłaty za kartę pojazdu z Konstytucją RP. Skutki przedmiotowego orzeczenia nie rozciągają się bowiem w przeszłość. Opłatę za kartę pojazdu w wysokości 75 zł wprowadzono natomiast rozporządzeniem, które zaczęło obowiązywać od dnia 15 kwietnia 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00