Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Kr 328/12

 

Dnia 27 kwietnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Barbara Pasternak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 27 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi G. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 2 lutego 2012 r. znak: [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu l instancji; II zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej G. P. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 30 listopada 2011 r. G. P. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem F. P.

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2011 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) oraz art. 104 kpa w związku z art. 32 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, odmówił przyznania G. P. wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Organ l instancji ustalił, że G. P. nie ma ustalonego prawa do renty ani emerytury oraz nie posiada żadnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Prezydent przytoczył przesłanki warunkujące przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego zawarte w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych i podkreślił, że niezbędnym warunkiem przyznania takiego świadczenia jest spełnienie wszystkich ustawowych przesłanek. W ocenie organu odnośnie wniosku G. P. nie został spełniony warunek określony w art. 17 ust. 5 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ F. P. pozostaje w związku małżeńskim z G. P., która z kolei nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ l instancji uznał też, że nie można przyjąć, iż wnioskodawczyni zrezygnowała z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad mężem, gdyż osiągnęła wiek emerytalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00